2019-3 I Geo-Info 37 Figuur 2 - Fraaie infographic door Google Ideas uit de video 'What is a DDoS Attack' (bron: digitalattackmap.com/understanding-ddos). Marijn Bosma (voorheen BosmaGrafiek, Marijn@MarijnBosma.nl) Deze website is overvol. Vooral het openings beeld van de wereldkaart is onbegrijpelijk door de vele kraslijnen. Die lijnen zijn vormgegeven met zenuwachtige, voortkruipende stippeltjes. Als je op goed geluk de muis stilhoudt boven één van die lijnen, komt er heel even een pop up met getallen tevoorschijn, maar dat duurt zo kort dat ook die informatie onleesbaar is. Op het tweede gezicht lijkt deze webpagina toch wel een heerlijk grote verzameling van geo-informatie zoals van wij - van Geo-Info - dat graag zien ;-). Naast de wereldkaart staat een goede interactieve legenda waarmee je iets overzichtelijker selecties kan maken. Onderde kaart staat bovendien een histogram met een tijdbalk. En daaronder enkele kaart- uitsneden met sappige oude voorbeelden en daaronder nóg meer histogrammetjes. DigitalAttackmap.com is 'not secure'. De over daad aan data maakt de website bovendien erg traag en zorgt voor overbelasting van de computer. Wat was ook alweer het onderwerp van deze visualisaties? O ja, DDoS-aanvallen! Jan-Willem van Aalst (www.opentopo.nl) Deze wereldwijde Digital Attack Map doet je haast geloven dat de Derde Wereldoorlog al is uitgebroken. Het basisbeeld bevat zóveel lijnen dat de continenten welhaast onzichtbaar zijn. Pas als je links filtert op 'unusual attacks' komt er weer wat overzicht. Het inzoomen en verschui ven gaat helaas erg traag, misschien juist door de overvloed aan aanvallen. Door de muis stil te houden op een lijn, verschijnt een pop-up met detailgegevens over de aanval, maar door de vele lijnen, die ook nog eens allemaal in bewe ging zijn, wordt niet duidelijk waar je precies gegevens over krijgt. Ook het inkleuren van de lijnen op verschillende kenmerken biedt weinig extra duidelijkheid. Door deze wirwar plaats ik vraagtekens bij het nut van deze kaartview. Waarschijnlijk is de tabelview, waarin je per attribuut kunt filteren, in dit geval nuttiger om écht inzicht in per aanval te kunnen krijgen. Hier zegt het plaatje juist minder dan duizend woorden. Mathie Hoenjet (Noordhoff Uitgevers/Bosatlas, m.hoenjet@home.nl) De Digital Attack Map doet een poging om het wereldwijde probleem van DDOS-aanvallen in kaart te brengen. Door het kiezen van een weergave met 'zich verplaatsende stipjes' lijkt de kaart ook in beweging te zijn. Het is een aardige poging om de kaart dynamisch te laten overko men. Echter, er zijn bij deze wijze van presen teren ook een aantal meer fundamentele proble men die op de voorgrond treden. Zo verdwijnt de kaart bijna geheel onder de stortvloed van lijnen. Sommige landen worden nog verklaard met letters, waardoor enige herkenbaarheid optreedt. Maar voor het overgrote merendeel blijft de kaart een groot mysterie. Helaas komt dit fenomeen steeds vaak voor. Veel data worden niet vooraf geanalyseerd en/ of gefilterd. De data krijgen een hogere prioriteit dan de presentatie en dat gaat altijd ten koste van de leesbaarheid. Ook bij deze kaart is dit het geval. De kaart beklijft niet en het fenomeen DDOS-aanvallen blijven ongrijpbaar. Winifred Broeder (Landkaartje.nl, winifredbroeder@gmail.com) Exploratieve kartografie ten top, denk ik, als ik deze kaart probeer te doorgronden. Hier zie je wat een thematische kaart moet doen: het onzichtbare zichtbaar maken. Voor outsiders, althans voor mij, is niet alle informatie even begrijpelijk. Echter lijkt me deze kaart enorm waardevol (gezien de vele opties om te filteren) als je informatie nodig hebt over locaties, trends, omvang, type en de historie van 'DDoS attacks'. Een soort digitale oorlogsvoering, eigenlijk, hier live te volgen. Daarnaast worden de gegevens ook ontsloten door een tijdlijn, grafieken en highlights van grote of bijzondere aanvallen. Uitgevoerd in rustige en toch goed te onder scheiden kleuren en voorzien van een duidelijke legenda. Jammer dat de kaart bij mij traag is, zeker als je de wereldwijde live data bekijkt. Hopelijk heb ben de experts die deze kaart gebruiken zichzelf net wat meer bandbreedte toebedeeld dan de gemiddelde internetgebruiker.

Geo-Info | 2019 | | pagina 39