Piketpalen van de AVG 2019-3 I Geo-Info Ook ons vak heeft een jargon, al is de vastgoedinformatie van makelaars rijker. Van buiten worden er ook royaal vaktermen uit de geo-bubbel geleend. Grens overschrijdend gedrag. Justitieminister Van der Steur bekende achteraf over de Teven-deal: "Ik heb de grens te laat getrokken." Columniste Japke-d. Bouma schreef daarover in de NRC (herhaald in een boekje): 'Alsof hij atlassen maakt en zijn assistent de landkaarten al naar de drukker had gestuurd toen hij de grenzen nog moest trekken.' Kloven signaleerde ze ook, zoals tussen laag- en hoogopgeleiden. "Je zou ze zo op een hoogtekaart kunnen intekenen", aldus haar commentaar. OverJesse Klaver schreef Japke: 'Het is een man van piketpaaltjes.' Het vakwoordje piket(paal) is de winnaar van de geo-leenwoorden. Een krantenkop was: 'OCW zet piketpalen uit voor wetenschapsinvesteringen.' Het fenomeen overstijgt papier. De FNV twitterde: 'Beste minister @wkoolmees, wij bereiden ons voor op stevige actie om onze drie piketpalen voor een goed pensioen veilig te stellen.' Houten piketpaaltjes markeren dus niet alleen nog te realiseren fysieke objecten, zoals wegverhardingen. Ik kwam zelfs over een adviesaanvraag de term 'verlenging van de piketfase' tegen (in mijn loopbaan bij Rijkswaterstaat werd die fase van de rijksweg A4 ook decennialang verlengd). Dit themanummer gaat nader in op de piketpalen van de privacywetgeving. In mei 2018 werd de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG) ingevoerd, maar vaak bleef het daarbij nog 'een globaal plantracé'. De breedte van dit themanummer is aan meerderen te danken. (Collega-redacteur Frederika Welle Donker vertrok helaas tijdens de acquisitie ervoor vanwege de onmogelijke combinatie met haar werkdrukte.) Wat er precies aan artikelen in dit blad staat, kan men zelf lezen. De piketpaaltjes van de inhoudsopgave op pagina 3 hoeven hier niet te worden ver- of herhaald. Dit nummer 'buiten de comfortzone' ontkomt niet aan een soms juridische toon. Het zal echter zeker bijdragen aan een bewustwording dat er ook aandacht nodig is voor de andere kant van de medaille in een maatschappij waarin sprake is van enorme datagroei, digitalisering en informatisering. En de overige artikelen die de privacy negeren? Een actueel artikel verklapt dat Delftse geo-studenten geschiedenis evenmin schuwen: er is zodoende ook weer aandacht voor 'Landmeten in Mesdags tijd'. Na de eerdere vooraankondiging is er nu het openingsverslag. Taalcritici kunnen zeggen dat de panoramische zalen 'vanaf het hoogste punt' ook aandacht geven aan landmeten vóór en na Mesdags tijd. Het klopt en is alleen maar een aanbeveling extra om naar de Haagse Zeestraat te trekken. Of met de AVG-privacywetgeving alles is opgelost? Webwinkels zullen toch graag dieper in ieders persoonlijkheid blijven graven ('Jouw vrienden vonden deze rode piketpalen ook leuk?'). Voor wie heil van juristen verwacht: er zijn piketadvocaten die in hun rechtsbijstandsmoment van 'de piketfase' na de piketmelding graag een piketgesprek voeren Ik sluit liever af met waardering voor ouders die in deze AVG-tijd toch toestemming geven voor kinderpersfotografie. Met meer dan dat nog een moeder die (op verzoek) zelf mee-fotografeert. Ik ga zodoende voor nummer 4 een mooie foto van een 'dochter met grenssteen' doorgeven. Zo'n steen alleen zou toch niet voorop komen? De Nachtwacht is toch ook niks zonder dat meisje erbij?

Geo-Info | 2019 | | pagina 3