De waarde van geo-informatie voor assetmanagement GtN Uit de vereniging Ook benieuwd hoe geo-informatie wordt ingezet in assetmanagement? Kom dan naar de bijeenkomst van GIN-West op 20 juni! Tijdens deze bijeenkomst verkennen we met inspirerende sprekers van RWS, Sweco, Hoogheemraadschap van Delfland en Antea/TU Delft de waarde van geo-informatie voor assetmanagement. 2019-3 I Geo-Info Datum en tijd: Hennie Genee; Berrie Veenhof. 39 De waarde van Geo-informatie voor Assetmanagement 20 Juni 16:00-20:00 RWS Delft lïïjluwaterjtaat De bijeenkomst wordt georganiseerd in samen werking met de Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat gebruikt zeer veel geo-informatie maar ook veel andere datasets voor - onder andere - voorspelbaar onderhoud van haar assets. Het programma start om 16.00 uur en wordt om circa 19.45 uur afgesloten met een borrel. Natuur lijk wordt de inwendige mens niet vergeten: een eenvoudige maaltijd is inbegrepen. Aanmelden kan via de GIN-website via de aanmeldknop onderaan het programma. U ontvangt dan een bevestiging van de aanmelding. 'Van grote datastromen naar waarde volle assetinformatie' Spreker: Bas van Goor, Adviseur monitoring, Sweco Nederland BV. Tunnels vormen essentiële onderdelen in het wegennet en dus voor de bereikbaarheid in Nederland. Als beheerder is het daarom van belang om goed zicht te hebben op 'de gezond heid' van de tunnel. Faalmechanismen die de gezondheid kunnen beïnvloeden zijn bijvoorbeeld de zetting van de tunnel, deformaties en lekkages. De verzwaring van de dijk bovenop de Kiltunnel, leidt mogelijk tot ongewenste invloed op de tun nel en de effecten moeten daarom goed gevolgd worden. Sweco heeft een mix van geodetische meettechnieken en online sensoren ingezet, om daarmee de beheerder op een begrijpelijke en overzichtelijke manier te kunnen informeren over het optreden van ongewenste veranderingen. 'Assetmanagement bij waterschappen: hoeveel geo-informatie heb je nodig?' Spreker: Oscar van Dam, Objectbeheerder Waterkeringen, Hoogheemraads van Delfland Waterschappen beheren veel assets: water keringen, watergangen, kunstwerken (sluizen, gemalen, stuwen, duikers), waterzuiveringen, groenvoorzieningen (onder andere bomen), gebouwen, enzovoort. Delfland heeft ruim 90.000 assets! En al deze assets hebben een veelvoud aan kenmerken: type, afmetingen, materiaaleigenschappen, eigendom, enzovoort. Voor een goede afweging van kosten, risico's en prestaties - de basisprincipes voor assetmanage ment - heb je diverse metingen (toestandsopna mes) nodig, zoals conditiemetingen, storingsana lyses, (onderhouds-) inspecties, enzvoort. Maar hoeveel (geo-)informatie heb je nodig? Welke inspanning in het verzamelen, beheren en ontslui ten van deze informatie weegt op tegen de kosten en (aantoonbare) verbetering van de prestatie van je assets? De do's en don'ts van assetmanagement rondom geo-informatie in het waterdomein dus! 'Naar een data-gedreven organisatie met het Rijkswaterstaat Datalab' Spreker: Stijn van Balen, hoofd Rijkswater staat Datalab De wereld wordt steeds meer datagedreven. Rijkswaterstaat is een organisatie die van oudsher heel veel data verzamelt, beheert en gebruikt. In 2017 is het Rijkswaterstaat Datalab opgericht. Hierin komen 3 zaken samen: busi ness intelligence, data science en co-creatie met marktpartijen en andere maatschappelijke part ners. Verteld wordt hoe het Datalab helpt om de Rijkswaterstaatorganisatie te transformeren naar meer datasturing, aan de hand van concrete voorbeelden uit haar dagelijkse praktijk. 'Building Information Blockchain' voor assetmanagement' Spreker: Bob Heester, adviseur Innovatie Antea Group B.V., tevens promovendus Geomatics TU Delft. De grote bitcoinhype is inmiddels voorbij, maar wat kan de blockchaintechnologie Mi- voor de bouw- en inframarkt betekenen en in welke vormen? Hoe lossen we problemen als veiligheid en vertrouwen op binnen BIM-modellen met behulp van blockchain? Naast zijn werk als adviseur bij Antea Group is Bob Heester ook promovendus aan de TU Delft en onderzoekt daarbij blockchain in relatie tot het bouw- en infradomein. Eén van zijn bevindingen is het introduceren van een 'stabiele blockchain-implementatie' voor het bouw- en infradomein en een nieuw 3D-coördinatensysteem op basis van de zoge naamde VOXEL-technologie. Dit systeem kan straks mogelijk gebruikt worden voor 'smart on the block'-contracten die assetmanage ment kunnen automatiseren in de keten. Nadere informatie over deze bijeenkomst en de activiteiten van themagroep West is te verkrijgen via ginwest@geo-info.nl. Wij zien u graag op 20 juni in Delft! Donderdag 20 juni 16.00 - 20.00 uur. Locatie: Rijkswaterstaat, Derde Werelddreef 1, 2622 HA Delft. Geografische groet namens GIN-themagroep West, Wilbold Jongsma; Deniz Kilic; Ferry van Lieshout; -JX1CL

Geo-Info | 2019 | | pagina 41