2019-3 I Geo-Info 41 Laura Prins van Mesdag met in pp-presentatie een schets... ...en een glazen cilinderreplica. Bezoekers duiden de verbreding aan bij het Paviljoen von Wied elitaire strandrecreatie en van het daardoor verdwijnen van uitzicht. Te veel zand in zicht verwijderde hij optisch, zo was al bekend. Tentoonstellingsconservator Jules Schoonman van de TUD Library bekende dat het Delftse academisch erfgoed meer dan 6000 objecten telt, maar geen permanente expositieruimte heeft. Zijn sheets toonden niet alleen de jubileumtentoonstelling in de Aula van de TU Delft, maar ook het vroegere Geodetisch Museum daar en het 'Kadastermuseum' in Arnhem. Hij verklapte met vier RD-torenfoto's en evenveel nieuwe opnames welke nieuwe torens van tegen 1900 zowel op het panorama als nu nog buiten te zien zijn (van de Scheve- nings vuurtoren tot nog dichterbij de toren van de Koninklijke Stallen). en bekijken de insnijdingen. Landmeetexperiment Professor Ramon Hanssen (TU Delft) presen teerde vervolgens de onderzoeksresultaten van het landmeetexperiment met studenten. Hij memoreerde het begin met de metingen in het panorama 'alsof we op het Seinpost duin stonden' (een foto met hem daarvan stond eerder in dit blad). De replica van de glazen cilinder mocht daarvoor zelfs van zijn plaats voor 'de theodoliet'. De uitdagende vraag was: waar stond Mesdag? Voor de media werd er van alles uitgelegd: van richtingsmeting en achterwaartse insnijding tot RD-coördinaten (zou de voorwaartse insnijding ook niet benut zijn?). Essentieel was dat er in het panorama elf bekende punten uit 1881 nog steeds bestaan, waaronder dus die vier RD-punten. "De Grote Kerk kreeg wel in 1957 een andere spits, maar

Geo-Info | 2019 | | pagina 43