2019-3 I Geo-Info 45 De presentaties van de Nederlanders in Hanoi waren gericht op het systeem van basisre gistraties, PDOK, verkaveling en onze onder wijsmethodes. Evenals de ervaringen van het toepassen van de 'fit for purpose'-methode in diverse landen. Ook waren er gezamenlijke bijdragen van onder andere TU Delft op het gebied van doorontwikkelen van het LADM (Land Admi nistration Domain Model) en het 3D-Kadaster. Daarnaast waren er presentaties gericht op het werk van Kadaster International. Ervarin gen over de projecten in de Westelijke Balkan en Nepal werden gedeeld. Meer info over de presentaties is te vinden op: www.fig.net/ fig20i9/technical_program.htm Promotie FIG Working Week 2020 in Amsterdam Volgend jaar zal de FIG Working Week in Amsterdam plaatsvinden van 10 tot en met 14 mei. In Hanoi was er een eigen stand op de conferentie die permanent bemenst werd met Nederlandse conferentiedeelnemers. Bezoe kers van de stand konden op de foto in het speciale stand-in board. Uiteraard konden er ook vragen worden gesteld over het komende evenement, konden er vernieuwende ideeën worden geopperd, kon men sponsor worden of alvast een stand reserveren voor het congres in Amsterdam. Opvallend was de doorlopende belangstelling in deze stand: waar andere standhouders gebogen zaten over hun mobieltjes en tablets, was er volop interactie en reuring in de Nederlandse stand. Ook op diverse andere manieren werd FIG2020 onder de aandacht gebracht in Hanoi. Zo slo ten alle sprekers hun verhaal met een oproep om in Amsterdam deel te nemen. FIG-vlag overhandigd Bij de afsluiting werd symbolisch de vlag overhandigd door de Vietnamese organisatie aan de Nederlandse organisatie. Ten slotte was er een zogenoemde 'farewell lunch' die door het Nederlandse team wordt georgani seerd. Er waren zo'n 350 gasten en er was een korte toespraak van een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Vietnam. Vietnamese hapjes en Nederlands bier: een combinatie die door velen werd gewaardeerd. Tijdens deze bijeenkomst werden de laatste afspraken gemaakt en konden de landendele- gaties weer op weg naar huis. De congresdagen Het congres werd op passende wijze geopend door traditionele Vietnamese muziek en dans. De Vietnamese vicepremier opende de bijeen komst waarna de nieuwe FIG-voorzitter, Rudolf Staiger, zijn meerjarenplan tot 2028 uit de doe ken deed. 2028 omdat FIG dan precies 150 jaar bestaat. Het thema van deze openingsspeech was 'Vrijwilliger voor de toekomst', waarin hij zijn visie op ons vakgebied weergaf en waarbij de enorme mogelijkheden die ons vakgebied biedt, ingezet kunnen worden om onder andere de duurzaamheidsdoelen te bereiken. Smart-surveyors Paula Dijkstra en Rudolf Staiger (voorzitter FG). Opvallend was dat Staiger in zijn visie in heel benaderbare woorden sprak; een omslag in denken wat door vele aanwezigen vanuit de Nederlandse delegatie als verademing werd ervaren. Zonder dwingende taal wist hij in korte tijd de internationale gemeenschap in heldere en vooral ook vriendelijke woorden mee te nemen in een visie die voor een deel een koerswijziging in beleid aankondigde en tegelijkertijd een niet te missen oproep deed om vooral de aanwezige kennis en het enthousiasme te bundelen. Staiger zoekt de dialoog in plaats van het spreken vanuit een ivoren toren; hij verstaat de kunst mensen te verbinden en te enthousiasmeren. Op paasmaandag werd het eerste deel van de General Assembly (GA) georganiseerd. Deze bijeenkomst is een formeel punt in het programma, samen met het afsluitende deel van deze GA op vrijdag. Voor een groot deel verlopen deze beide vergaderingen volgens een vast, oud protocol. Zo worden bijvoor beeld de aanwezigen landen één voor één opgelezen: de 'roll call'. De hele lijst wordt doorgenomen en per deelnemend land wordt vastgesteld of er een vertegenwoordiging aanwezig is. Er wordt per agendapunt de mogelijkheid geboden om opmerkingen te plaatsen of vragen te stellen. Hoewel dat een formeel en doorgaans saai onderdeel is, wist Rudolf Staiger ook bij dit agendaonderdeel met de nodige souplesse de aanwezigen erdoorheen te loodsen. In de daarop volgende dagen werden er ongeveer 300 lezingen verzorgd en waren er bijeenkomsten van de 10 FIG-commissies. De commissie sessies werden traditioneel afgesloten met een gezamenlijke avondmaal tijd, waarbij de deelnemers vanuit de diverse landen elkaar beter konden leren kennen en kennis en ervaringen konden uitwisselen. Op dinsdag, woensdag en donderdag begon de dag met een plenaire sessie, gevolgd door drie series van verschillende sessies. Op vrijdag vond het 2e deel van de GA plaats. De agendapunten waren niet apart ter stemming gebracht. Aangenomen werd dat een ieder, zonder formele aantekening van bezwaar, voor was. Wel was expliciet gevraagd Ie stemmen voor de FIG Working Week in 2023. John Hohol, oudgediende vanuit de FIG Foundation, hield een promotieverhaal voor Orlando, Florida. Vanwege de enkelvoudige kandidaatstelling hoefde hierover niette worden gestemd. De verdeling van de beursvloer in het immense gebouw zorgde voor wat scheve gezichten: de hoofdsponsors hadden hun stands op een tussenetage. Op de daar boven gelegen etage stonden de kleinere stand van de subsponsors en vonden ook de meeste inleidingen en plenaire sessies plaats. Het gevolg was dat de bezoekers van de lezingen nauwelijks op 'bezoek' gingen bij de hoofdsponsors. Een gemiste kans en een aandachtspunt voor de organisatie in Amsterdam! Erwerden door de bezoekers sowieso verbeterpunten genoteerd waarmee we de inrichting en logistiek in 2020 kunnen verbeteren. Belangrijk is dat er nu voor 2020 al heel goede contacten zijn gelegd en afspraken zijn gemaakt. Referenties [1] www.un.org/sustainabledevelopment/sustainable- development-goals/. [2] presentatie Rudolf Staiger: www.fig.net/organisation/ general_assembly/agendas_and_minutes/20i9/ minutes/iü.Council_workplan.pdf Deelnemers NL-delegatie Working Week 2019

Geo-Info | 2019 | | pagina 47