2019-3 I Geo-Info 47 meer ruimte voor persoonlijke initiatieven, iets waarvoor we ons de laatste jaren informeel hebben ingespannen, en waar we gevraagd en ongevraagd adviezen voor hebben gege ven. Dat betekent ook dat deze formaliteiten nu minder op de agenda drukken. Dat is niet alleen gunstig omdat er dan meer tijd resteert voor de werkelijk belangrijke zaken, maar vooral ook omdat deze formaliteiten door de meeste aanwezigen als erg vervelend en slaapverwekkend werden ervaren. Interessant was de bijdrage van Jan Moerkerke, voorzitter van ELRA over 'De economische en juridische rol van grondregistratie'. De PowerPoint-presentatie is online beschikbaar op de CLGE-site: www.clge.eu/documents/ events/236/elra.pdf. De ELRA-voorzitter geeft belangrijk om een baken van vertrouwen te zijn, richting burgers en bedrijven die afhanke lijk zijn van deze informatie. EUPOS Overigens werden er nog presentaties verzorgd over condominiums (een soort VVE), de rol van de Franse landmeters daarin, de betekenis daarvan voor het opzetten van 3D-kadasters en vanuit EUPOS over het initiatief rond het positiebepalingssysteem EUPOS. Branislav Droscak, EUPOS-voorzitter, presenteerde deze. Ook deze presentatie is online beschikbaar. Een indrukwekkende lijst met vragen wordt aan het publiek gesteld via sli.do. Tegelijkertijd werd de geschiedenis en structuur van EUPOS uitgelegd. Ook de oprichting van de PosKEN werd genoemd (zie: eurogeographics.org/ knowledge-exchange/posken). 70 procent van de leden zou graag zien dat hun DGNSS-provi- der toetreedt tot EUPOS. Eletzelfde percentage ervaart 2 cm of beter gua nauwkeurigheid. De andere antwoorden worden beschikbaar gesteld in de online rapporten. Op deze bijeenkomst hebben wij FIG2020 onder de aandacht gebracht door middel van een korte toelichting aan de hand van een paar slides en door het uitdelen van de flyer over dit onderwerp. Wij verwachten dat een groot deel van de aanwezigen ook aanwezig zal zijn op FIG2020 in Amsterdam volgend jaar mei. Grappig was dat de georganiseerde informele ontmoeting op de vrijdagavond, volgend op de GA, samenviel met de jaarlijkse ontmoeting van alle Bulgaarse landmeters. Al met al heel wat geodetische kennis, feestelijk verzameld op een kleine duizend vierkante meter. In de eerstvolgende bijeenkomst van het CLGE zal uitvoerig aandacht worden besteed aan de professionele ethiek binnen ons vakgebied; kennelijk is daaraan grote behoefte vanwege de verschillen in culturen. De roep om standaardi satie op dit vlak wordt steeds sterker gehoord en er is beduidend meer draagvlak voor dan enkele jaren geleden. Dat betekent dat er ook op dit gebied verschuivingen zijn waar te nemen, die zullen leiden tot meer uniformiteit in aanpak op het Europese continent. Ook zicht baar is dat de laatste keren dat het CLGE bijeen is dit voornamelijk in Oost-Europa plaatsvindt. Dit is een opsteker voor deze deelnemende landen: ze worden gehoord en door het organiseren van deze bijeenkomsten ook vol waardiger lid dan tevoren. Voor een uitgebreide (Engelstalige) verslaglegging verwijzen wij naar de CLGE-site, die rond deze zomer geheel vernieuwd zal worden. Eric Hagemans en RoelofKeppel, redacteuren hierin uitleg over het verschil tussen het akten- stelsel (zoals gehanteerd wordt in bijvoorbeeld België) en het titelsysteem (Australië). Bedreigde diersoort Jan Moerkerke laat de toehoorders weten dat 'blockchain' geen magische oplossing is. Er bestaat echter een interessant aspect dat zich over een paar jaar zal voordoen. Voor lopig is de hiervoor benodigde technologie te traag en nog te energieverslindend. Als voor malig landmeter beklemtoont hij de betekenis van rechtszekerheid en de rol van de geode ten hierbij. Volgens hem zijn de landmeters in het veld een bedreigde diersoort. Het belang rijkste aspect voor de landmeter is om de kwaliteit van het resultaat te garanderen. Het is

Geo-Info | 2019 | | pagina 49