'De Bosatlas, de kunst van het weglaten' DE BOSATLAS UITNODIGING OPENING Expositie Op 10 mei 2019 werd in het Grafisch museum GRID in Groningen een tentoonstelling over De Bosatlas geopend. Deze zal tot 27 oktober in Groningen blijven en daarna voor 9 maanden naar het Onderwijsmuseum in Dordrecht vertrekken. De tentoonstelling is ontstaan uit de samenwerking met het Onderwijsmuseum en de uitgeverij Noordhoff, en is vormgegeven door Paul Mulder en Albert Buring van Studio 212 Fahrenheit en Bosatlasredacteur Peter Vroege. VRIJDAG 10 MEI 2019 OM 16:00 UUR 48 Geo-Info I 2019-3 De opening werd verricht door Tine Beneker, hoogleraar Geografie en Educatie aan de Utrechtse Universiteit, die daarbij aangaf dat we aan de hand van de atlas relationeel leren denken op school en door die atlas te gebruiken ook de ruimtelijke dimensie van maatschappelijke vraagstukken leren zien. De aardrijkskundeleraren zijn daarbij degenen die voor de leerlingen de schatkist, die de atlas vormt voor de leerlingen, openen (maar dan moeten ze daarbij wel ook enige kartografische scholing hebben). De tentoonstelling presenteert de atlas als een eigentijdse spiegel van de samenleving en deelt het gepresenteerde materiaal in drie delen in: 1872, 1968 en 2019. Het eerste deel voert Pieter Roelfs Bos ten tonele als degene die met zijn tot het uiterste gegeneraliseerde kaarten op groot formaat een succesformule brengt die het succes van zijn aard- rijkskundeleerboek nog overtreft. Zijn redacteur schap vult hij in met een constant experimenteren met de vormgeving en de volgorde van de kaarten. Dat is iets wat dit grafisch museum ook zeer aan spreekt, volgens zijn directeur Fronique Oosterhof. In de op onderwijsgebied woelige jaren 60 treedt er een revolutie op in de atlas: onder de nieuwe redacteur wordt het aantal thematische kaarten tot een veelvoud uitgebreid, onder andere met typenkaarten (van landbouwgebieden tot mijn- bouwgebieden) en veel nieuwe kaartsoorten zoals anamorfosen. Tegelijkertijd treedt in het onderwijs de verandering op van (plaatsnamen)kennis naar opzoekvaardigheden. Het derde en laatste deel van de expositieruimte was gevuld met digitaal kaartmateriaal, dat laat zien hoe de kartografen van Noordhoff ook hier de kunst van het generaliseen of weglaten weten te betrachten, en bovendien hoe ze het digitale medium hebben leren vormgeven. Dat was eerst op diskette, later op cd-rom, en nu met een volwaardige digitale Bosatlas. Minder relevant is wellicht de vitrine die toont dat er veel buitenlandse licentie-uitgaven van de Bosatlas zijn, maar verder is er nergens sprak van storende commerciële verhalen. Bij de tentoonstelling hoort een gidsje van 32 pagina's met de tekst van de stands, vitrines en tevens een plattegrond van de tentoonstellingszaal. Pas daarop zag ik dat op de grond een kaart was geschilderd, met de route langs de displays - door de drukte was dat niet eerder opgevallen. Net als de atlas heeft ook de tentoonstelling zich beperkt tot de hoogtepunten uit de geschiedenis van de atlas en het doet dat op een speelse en overzichtelijke manier. Ferjan Ormeling, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 50