Registraties beter door ee of door vele handwasjes? De data in de Nederlandse geo-basisregistraties zijn over het algemeen best goed, maar nog niet goed genoeg voor direct gebruik in bijvoorbeeld energietransitie, klimaatadaptatie en het digitale stelsel voor de Omgevingswet. Dan gaat het immers om combinatie van veel verschillende data. Hoe is te voorkomen dat we deze kansen missen? In dit artikel wordt ingegaan op fit for use, haalbare kwaliteit, het verkorten van het werkproces en op 'enkelvoudig signaleren, meervoudig gebruik. Het 'één keer raken' proces in geodata actualisatie 4 Geo-Info I 2019-3 Door Rob Beck Geodata verouderen, omdat Nederlanders permanent aan hun leefomgeving werken en het gebruik van onze ruimte intensief is. Dat impliceert dat goede geodata zonder per manente inspanning snel hun waarde verliezen. Die waarde hangt natuurlijk af van het gebruik. Geodata zijn 'fit for use' indien de vraag van de gebruiker ermee beantwoord kan worden (Vullings, 2015). Onze schatting is dat ongeveer 7% van de objecten in de geo-basisregistraties (WOZ, BGT, BAG, BRT, AAN) per jaar muteert in periodes van hoogconjunctuur. Geschat wordt dat van die mutaties 10% binnen een jaar verwerkt wordt, 30% binnen 2 jaar, 80% binnen 3 jaar 80% en 100% binnen 5 jaar (Geo-Info num mer 2, 2019). Uitgaande van deze schattingen zou dan gelden dat op ieder moment maximaal 85% van de objecten op de kaart overeenkomt met de werkelijkheid. Maximaal is echter niet gemiddeld of modaal. Voor de basisregistraties is het uitgangspunt dat een overheidsgebruiker de gegevens kan gebruiken, 'zonder nader onderzoek naar de juistheid' te hoeven doen. Deze gebruiker krijgt dan 7 a 8 van de 10 keer een goed antwoord. Dat is helemaal geen slechte score, zeker in vergelijking met het buitenland. Vooral ook omdat deze gebruiker vaak andere informatie tot zijn/haar beschikking heeft waarmee fouten kunnen worden voorkomen. Er ontstaan echter problemen wanneer geo data uit diverse registraties met elkaar worden gecombineerd. Denk aan het DSO, (Digitaal Stelsel Omgevingswet), de energietransitie en de klimaatadaptatie of de thematiek van het Common Ground-initiatief (VNG Realisatie, 2015). Dan zijn de registraties zeker niet fit for use, want het aantal juiste analyse-uitkomsten daalt dan snel tot ver onder de 50%. Dat is niet meer fit for use en moet dus beter. Verkorting van het werkproces Geodata is te verbeteren door de actualiteit te vergroten en door de bijhouding te borgen op de mutaties buiten. Op die borging gaan we hier nader in. In figuur 1 wordt een workflow getoond met behulp van mutatiesignalering. Een gevon den mutatie wordt gebruikt vanaf de signalering inwrnnmg mutaties WDi t VEiunderingEn uit beelden, enz. werkinstructie werkcantrole RegistratiE in functie Regie door betiEerder Figuur 1 - De 'één keer raken' workflow voor geodata-bijhouding. Dezelfde fysieke verandering leidt in meer dere registraties tot mutaties: eenmalig signaleren, meervoudig gebruik. Voor de inwinning is dat complexer.

Geo-Info | 2019 | | pagina 6