n geodata-wasmachine a I m 0 CD 3 CD O O O CD a 2019-3 I Geo-Info Symbool Mutaties Ignaa! NVG a Id Locatie Status (NXG) Objectklaste mutatie Overige semantiek Datering mutatresignaal K wa Üterts param eters signaal Productie door ld bronobject Object klasse bronobject Datering bron data K wa lnoitsparam eters brondata Referentie naar regelgeving Kaart selectie Instructie - fotokarteren - landmeten - parkeren - afwijïen.enï. Producent Werkinstructie Wordt-belijning Gecontroleerd Was belijning Wordt belijning Ontvangst datum Producent/ Controleur Controle versie X. Gecontroleerd Controledatum Controleur Figuur 2 - Van mutatiesignaal naar controle: met automatische controle is één keer raken realiseerbaar in geodata-bijhouding (kleuren passen bij de stappen van figuur 1). tot de verwerking van de nieuwe belijning en attributen. De regisseur valideert de signalen en voorziet ze van een instructie. De inwinning wordt uitgevoerd door landmeter/fotogrammeter/taxa- teur enzovoort. Die levert de ingewonnen infor matie terug, gekoppeld aan de werkinstructie/het signaal: de instructie is verrijkt met bijvoorbeeld 'wordt'-belijning of de informatie van inspecteur of taxateur. Deze informatie wordt gecontroleerd en doorgevoerd in de registratie. Automatische controle De 'één keer raken' situatie ontstaat pas indien aan drie voorwaarden is voldaan: de mutatiesignalen dienen foutloos en eenduidig te zijn; de werkinstructie dient eenduidig te zijn; de controle wordt automatisch uitgevoerd (zonder aanraken). Mutatiesignaleringen zijn nu nog niet foutloos en werkinstructies en signalen zijn niet zo eenduidig dat de controle geautomatiseerd kan worden uitgevoerd. Die verbetering zal echter snel bereikt worden gezien de beschikbaarheid van beelddata en de mogelijkheden van de kunst matige intelligentie (AI). Nu meerdere malen per jaar beeldmateriaal beschikbaar is, kan door de herhaling de signaleerder een hoge volledigheid bereiken en de mutatie pas melden als zekerheid omtrent de juistheid is verkregen. Ook hebben sommige leveranciers een systematiek ontwik keld waarbij niet alleen de omschrijving maar ook vorm en plaatsing van mutatiesignalen tot eenduidigheid leidt, zie ook figuur 3. In figuur 2 wordt geïllustreerd dat de instructie vanzelf eenduidig is, indien het signaal juist en het referentiekader duidelijk is. Het referentie kader is dan bijvoorbeeld een 'objectenhand boek' met omschrijvingen, nauwkeurigheidsei- sen, enzovoort. De geautomatiseerde controle gaat na of nieuwe belijning correct aansluit, globaal de goede vorm en grootte heeft en of het de juiste dateringen en attributen bevat. Alleen voor de mutaties die niet door deze controle komen is dan menstijd nodig. Onafhankelijk van deze controle is een regelmatige audit/toetsing nodig van de land- meter/fotogrammeter op zijn/haar professiona liteit en precisie. De behaalde nauwkeurigheid is immers slechts te toetsen door herhaling. Natuurlijk zijn ook voor de werkinstructie regels te ontwikkelen ten aanzien van de keuze van inwinningsmethode, enzovoort. De regisseur stelt de regels in vanuit het overzicht over het volume werk en de beschikbare middelen en maakt een keuze om te komen tot de meest kosten- effectieve benadering, dan wel tot een sociaal wenselijke oplossing tegen de laagste kosten. Enkelvoudig signaleren, meervoudig gebruik Eén fysieke verandering, zoals de aanbouw aan een woning in de figuren, kan tot een

Geo-Info | 2019 | | pagina 7