Van A naar B (en weer terug) naa m Boek Jean Klare - Van A naar B (en weer terug). 50 kaarten, formaat 32x11cm. Amsterdam: Uitgeverij De Harmonie, 2018. ISBN 9789463360616 prijs: 19,90. (en weer terug] s 2019-3 I Geo-Info 7 Van de auteur van de Atlas van de bele vingswereld' is een kartografische verbeel ding verschenen van een bundeling van 50 alledaagse begrippen en activiteiten zoals verhuizen, boodschappen doen of uit eten gaan. Door de plaatsing van die begrippen in een kartografische context wordt aangegeven welke concepten of ideeën dichtbij elkaar lig gen, tegenover elkaar staan, van elkaar afstaan, of gescheiden zijn door barrières. Die barrières krijgen de vorm van woestijnen, gebergten of zeeën: van angst moet je bijvoorbeeld eerst door onveilig gebied en over gevaar lijke bergen, voordat je via de plaats 'Moed in Rustig Vaarwater' terecht komt en je naar 'Weer Verder kunt'. Spraakgebruik Wanneer je een ander medium gebruikt (in dit geval kaarten en plaatsnamen) moet je je wel aan de conventies ervan houden en dat doet de auteur niet altijd: je kunt geen spoorwegen dwars door gebergten laten lopen (of je zou al een tunnelsymbool moeten introduceren), rivieren bergopwaarts laten stromen, of twee kanten tegelijk, een weg kan niet overgaan in een pijpleiding om verderop weer een weg te worden en wegen over gletsjers en eeuwige sneeuw komen in de praktijk zelden voor. Ook de naamgeving moet nog wel in het kaartbeeld en in de mond van de gebrui kers passen: plaatsnamen worden door hun gebruikers gemodelleerd, aangepast aan het spraakgebruik. Een plaatsnaam als 'Iets nieuws bedenken' of 'Gevecht tegen het zuur' houdt daardoor niet lang stand in werkelijkheid. Symbolen De legenda is traditioneel voor kaarten, behalve als het om de begrippen spanning, gevaar, koude, zon en kracht gaat (of 'kracht' moet al voor elektriciteitscentrale staan). mm* ^tg<anjppiinl! D<wi j iff wfi 13 Over het algemeen geeft men op kaarten alleen vastgoed aan en geen bewegende objecten, maar Klare introduceert ook een symbool voor onderzeeërs. Sommige symbo len staan voor stereotypen: koorts, woede en seks, terror en horror, aangebrand, geestdrift, onrust en passie, haat, smaakexplosie en surprise worden bijvoorbeeld allemaal met het symbool voor werkende vulkanen weergege ven; bergen zijn hoogtepunten of barrières, het museumsymbool staat voor instituties of morele waarden. Alles wat met kijken of zien verband houdt (bijvoorbeeld inzicht, zwart kijker, terugblik en neerzien), wordt met een uitkijktoren afgebeeld. Bottom Line Deze atlas is vooral de moeite waard vanwege de spitsvondige verbanden die zijn gevon den tussen al de behandelde begrippen en geografische soortnamen: voor wegen zien we bijvoorbeeld de 'Weg van de minste weerstand', of 'Weg van jou', voor waterwegen het 'Geboortekanaal', het 'Maag-darmkanaal', de 'Geldstroom'en de 'Invloed'. Verder vinden we 'Bergen van troep', een 'Zee van tranen', 'Meer samen', 'Vakantiedagenstuwmeer', 'Nog meer'. Bij spoorwegen de 'Ik deed het niet express' of de 'Bottom Line'. En voor vliegvelden de 'Opluchting'. Tegenpolen Door het langwerpige smalle formaat is er maar één leesrichting mogelijk: van boven naar beneden. Maar natuurlijk kan je ook weer terug in de tijd en daardoor heeft de auteur zich beperkt tot steeds twee tegenpolen, zoals van 'Bestellen naarOntvangen'ofvan 'Avond naar Morgen'. Eigenlijk lijkt deze atlas geïnspireerd te zijn op Elschots veelgeciteerde dichtregels 'Want tus sen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren'. Hier gebruikt bij de kaart 'Van Idee naar Succes', waarbij alle tussenliggende overwegingen met passende symbolen worden gevisualiseerd. Op de website www.vananaarbenterug.nl zijn grotere afdrukken van de in deze atlas opgenomen kaarten te bestellen. Ferjan Ormeling, redacteur

Geo-Info | 2019 | | pagina 9