Ekkelenkamp promoveerde op 'Indonesië op de kaart' Indonesië op de kaart C Promotieverslag Onder de kop 'Zonder Indonesië geen TU Delft' startte op de promotiedatum het persbericht op www.tudelft.nl zó: 'De oprichting van de TU Delft moet gezien worden als een gevolg van de Nederlandse activiteiten in Indonesië. Dat concludeert ir. Huib Ekkelenkamp (69), die dinsdag 9 april promoveerde op de rol van de Nederlandse aanwezigheid in Indonesië bij de ontwikkeling van de geodesie in Nederland' De rol van de Nederlandse aanwezigheid in Indonesië bij de ontwikkeling van de geodesie in Nederland. Overzicht promotie-onderzoek Technische Universiteit Delft Huib Ekkelenkamp 9 april 2019 8 Geo-Info I 2019-4 In zijn ook fraai vormgegeven Nederlandse proefschrift (476 pagina's, inclusief 200 kaarten) beschrijft Huib Ekkelenkamp de nauwe verbondenheid tussen de koloniale geschiede nis van Nederland en de ontwikkeling van de technische wetenschappen, in het bijzonder de geodesie. Deze verbondenheid is vaak onderbelicht. Zo wordt er van F.J. Ormeling [1912-2002] bijvoorbeeld vermeld: 'Hij heeft zijn opgedane kennis en ervaring uit Indië in het onderwijs en tal van publicaties gedeeld.' Ekke lenkamp studeerde ooit elektrotechniek aan de TH, maar is intussen vrijwilliger bij de stichting De Hollandse Cirkel (DHC) voor de geschiedenis van de geodesie. Ook veel DHC'ers worden in het dankwoord genoemd - zelfs ik. Vijf van de twaalf stellingen bij het proefschrift van Huib Ekkelenkamp: 1. Het ontstaan van de ingenieursop leiding aan de TU Delft kan niet los gezien worden van onze betrokken heid bij Nederlands-Indië. De geo desie heeft hiervoor het fundament gelegd (dit proefschrift). 4. De geodetische wetenschap is op een significant hoger plan gekomen als gevolg van de Nederlandse koloniale activiteiten in Nederlands- Indië (dit proefschrift). 6. Het overheersende negatieve oordeel over kolonialisme in de huidige samenleving vormt een bar rière voor het zien van toenmalige positieve bijdragen. 8. Spoorwegen aanleggen zonder landmeten is als een tunnel graven zonder te weten waar je uitkomt. 10. Eén kaart kan meer zeggen dan 1000 woorden, maar een enkel woord kan een kaart aanzienlijk verduidelijken. Presentatie vooraf (foto Adri den Boer).

Geo-Info | 2019 | | pagina 10