Eigenaarschap: de basis vo In zijn vorige artikel ging Harrie van der Werf, professioneel interimmanager, in op het belang van zingeving op het werk. De verbindingsofficier, die stakeholders en medewerkers in een informatieketen verbindt, is een kritische succesfactor, In dit artikel laat hij zien wat het belang is van een goed ingerichte productielijn, Productlijnmanagement en eigenaarschap spelen daarbij een hoofdrol. Dat vraagt om een andere rol van het lijnmanagement, Verwerten en combineren 12 I Geo-Info I 2019-4 Door Harrie van der Werf Enkele weken geleden sprak ik met een IT-manager die verantwoordelijk was voor de modernisering van een logistiek infor matiesysteem: het wereldwijd bezorgen van 'pakketjes'. Op de vraag wat hij lastig vond in zijn werk was het antwoord: de lengte van de informatieketen. Het bleek onmogelijk te zijn om de keten van de productlijn in één keer te moderniseren. De keten werd opgeknipt in twee delen. De output van het eerste, vernieuwde deel werd terug geconverteerd naar de input voor het tweede deel. Dat was meer werk dan verwacht. Nu zijn ze bezig het tweede deel van de keten te moderniseren, waarna de tijdelijke oplossing definitief stopt Veel desinvestering, maar het is de enige route om de klus te klaren en de productie op peil te houden. Kort daarop raakte ik in de trein met een programmeur aan de praat. Hij bleek te zijn gespecialiseerd in het converteren van bestanden van een vernieuwde productlijn naar input voor de oude productlijn ('terug conversie'). "Nooit aan beginnen. Het blijft tobben omdat de concepten van de nieuwe productielijn te veel afwijken van de oude productielijn. Je krijgt het niet goed voor elkaar", stelde hij Deze gesprekken zetten het nadenken over productlijnen en informatieketens op scherp. Juist in de geo-informatie werken we in lange ketens en ontstaan afhankelijkheden die we in beeld moeten hebben. Denk bijvoorbeeld aan de Omgevingswet en DisGeo (Doorontwikke ling van basisregistraties in samenhang). Mis verstanden liggen op de loer: productlijnma- nagement, productiemanagement, productie, beheer, wat bedoelen we precies? Liggen ze in elkaars verlengde, of loopt het parallel? Zijn er al nieuwe technologische oplossingen die kunnen helpen bij het gefaseerd en gecon troleerd upgraden van productlijnen? Of blijft knippen van productlijnen met 'terugconver sie' nodig om tot een upgrade te komen? Productlijnen Productlijnen gaan over de vraag hoe je tot een product of advies (het 'wat') komt. Een (mijns inziens gedateerde) definitie kun je op Encyclo.nl vinden. Voorbeelden van productlijnen: instandhouding van BAG, BGT of andere basisregistratie door een bronhouder; opbouw en gebruik van de AHN (AHNi, AHN2, AHN3, het actueel houden en gebruiken van NGR en PDOK; de WION en opvolgers. Dit zijn allemaal informatieketens die zo lang zijn dat er sprake is van meerdere product lijnen en schakels die aan elkaar leveren. Genoemde productlijnen zijn verdeeld over meerdere organisaties. Voorbeelden van kortere productlijnen zijn: beantwoorden van vragen bij een helpdesk; het produceren van een eigenarenkaart; themakaarten op wijkniveau en het monito ren daarvan. De basis voor een productlijn bij geo-informa- tie is al jaren hetzelfde, zie figuur i. Het verschil met 20 jaar geleden en nu is dat de informatieketen door standaardisatie en koppelingen langer is, met 'digital twin' als punt op de horizon. Het digitale werk wordt lokaal of ergens anders op de wereld uitgevoerd. Het klaarzetten van de omgeving waarmee producten en diensten voor klanten gemaakt worden is vaak het grootste deel van de keten. PDOK is hier een voorbeeld van. Maar: als een schakel in de keten wordt gewijzigd, wie heeft dan oog voor het effect op de volgende schakels in de keten? Het bedenken van een upgrade van een SDI is (Eenmalig) Inwinnen Figuur 1 - De basis van een geo-productlijn. Dataseience, meervoudig gebruik, maatwerk

Geo-Info | 2019 | | pagina 14