or betrokkenheid - w® v Jt 1 f voorbereiding Produet management uitvoering M 2019-4 I Geo-Info 13 Opdracht Rphper Opdracht T Ojkiracht uitvoering oeneer verdeling voorbereiding Innpvilleen -■ lninn«tl» au verbertnng wrt»[Pinj HM Opdracht Opdracht 0pd!,acht Beheer verdeling oeneer iets anders dan het implementeren van deze update. Dit overzien is het werkterrein van de productlijnmanager(s). Rol van de productlijnmanager Een productlijn is onderdeel van een infor matieketen die bestaat uit opdrachtgevers, opdrachtnemers, verbindingsofficieren, software, data en data-inwinning, verrijking, metadata, services, infrastructuur, kartografie, afnemers, afnemers van afnemers, beheerders van data, software en infrastructuur. Hoe en wie precies hangt af van de productlijn. De productlijnmanager richt de productlijn in. Zelf voer je in deze rol geen opdrachten voor klanten uit, je zorgt ervoor dat anderen m.b.v. de door jouw ingerichte faciliteiten op moderne wijze het werk doen. Om de hele productlijn 'up running' te houden moet de productlijnmanager nogal wat doen. De op te leveren resultaten in deze rol zijn (niet limitatief): visie op productlijn/dienst komende 3 jaar, elk jaar wordt de visie bijgewerkt; marketing, bijvoorbeeld door het inrichten van een etalage met showcases, demo's, accountmanagers; productlijnontwikkeling en productlijn verbetering (dagelijkse en lange termijn verbeteringen); budget, bewaking, een realistisch target voor opdrachten; ingerichte organisatie en werkprocessen; samenwerking met productiemanage ment, I&A, innovatie en lijnmanagement; visie op (de samenhang van productlijnen en klantbehoeften van) de gehele keten; beheerorganisatie waar producten van de productlijn in beheer worden genomen; opgeleide medewerkers; life cycle management van de productlijn. Je moet vakliteratuur bijhouden, naar congres sen gaan, vernieuwingen plannen, eventuele concurrentie monitoren en goed contact heb ben met klanten en hun feedback. Niet iets om alleen te doen. Het is een rol die je het beste met een paar collega's in een team uitvoert. Daar ligt een kans. Deze productlijnteams kunnen zeer gemotiveerd zijn. Eigenaarschap van een productlijn leidt tot 'wij zijn deze productlijn'. Deze teams vormen het hart van iedere organisatie. Diensten voor klanten De relatie tussen het inrichten van een productlijn en het uitvoeren van (maatwerk) Figuur 2 - Productenlijnen en producten. opdrachten voor klanten is binnen een geo- ict-omgeving complex. Figuur 2 toont twee cirkels, met dezelfde namen en onderdelen. De linker cirkel gaat over het onderhouden van productlijnen, de rechter cirkel gaat over het uitvoeren van opdrachten voor klanten. De betrokken mede werkers kunnen in beide cirkels werkzaam zijn. Met een kans op gedoe: gaat de klant of de productlijnmanager voor. Dit vereist aandacht van het management. De samenhang bewa ken kan door wekelijks alle opdrachten (voor klanten en productlijnmanagers) te prioriteren. De verbindingsofficier communiceert de besluiten naar alle betrokken medewerkers. Je hoort het vaak: "We zijn een lerende organisatie of willen dat worden." De kracht van productlijnen is dat het deze vernieu wende cultuur mogelijk maakt. Je weet bij wie je moet zijn als je het werkproces van een productlijn wilt verbeteren: bij de productlijn manager en zijn team. Productlijnen zijn het 'haakje' waar medewer kers hun verbetervoorstellen aan ophangen. Het is goed wekelijks twee uur te reserveren voor het formuleren en toetsen van verbeter voorstellen. Belangrijk aandachtspunten: Waardeer het indienen van verbetervoor stellen. Ook als het verbetervoorstel niet goed is. Het beste is: geen oordeel geven, neem het in behandeling en waardeer zichtbaar het indienen. Koppel terug wat er met het voorstel gebeurt. Richt een snelle besluitvormingsprocedure in inclusief budget. Productlijnmanagement Goed ingerichte productlijnen versterken eigenaarschap. Het is niet de afdelings manager die in zijn eentje bepaalt wat er gebeurt, het zijn productlijnteams die ervoor zorgen dat productlijnen goed functioneren. Als afdelingsmanager ligt je aandacht primair bij de medewerkers, houd je voortgang- en ontwikkelgesprekken. Voor het sturen op inhoudelijke details heb je niet voldoende tijd. Het is efficiënter tijd te steken in het goed laten functioneren van de linker en de rechter cirkel plus de samenhang. Dat biedt meer dan voldoende inhoudelijke uitdaging. Ik geloof niet in managers die los staan van de inhoude lijke werkzaamheden van werknemers. Productlijnmanagement en productlijnen dragen door democratisering van het eigenaarschap sterk bij aan betekenisvol werk. Toegerust worden voor je werk, modernise-

Geo-Info | 2019 | | pagina 15