Antieke ijkklok nu in depot TU Delft Geo-Info I 2019-4 Onderzoek bodemdaling moet overheden helpen ring, feedback van opdrachtgevers, life cycle management: het is haalbaar om het werk zo in te richten dat er permanente groei ontstaat. Dat is goed voor de organisatie, goed voor de medewerker en goed voor de manager. Struikelblokken Dit zijn de struikelblokken bij de inrichting van productlijnen: het lijnmanagement heeft minder directe controle; lijnmanagement, productiemanagement en productlijnmanagement moeten een positieve samenwerking ontwikkelen; productlijnen van lange informatieketens dreigen onbeheersbaar te worden; de samenhang tussen productlijnen onder ling en met productie en beheer is complex. Voordat je met productlijnen en productlijn managers werkt liggen deze taken doorgaans bij het lijnmanagement. Het loslaten van deze taken, het leren op afstand te sturen, vertrou wen durven hebben dat het goed gaat, dat gaat niet vanzelf. De technische uitdaging is net zo groot als de organisatorische uitdaging. Daar zijn positieve ontwikkelingen te noemen. API's (application programming interface) die datawarehouses ontsluiten (en goed gedocumenteerd zijn), services in combinatie met API's: met deze componenten in de architectuur kunnen je informatieketens zowel loskoppelen als aan elkaar verbinden. Dan hoeft de informatieke ten niet in zijn geheel in één keer te worden vernieuwd (het Kadaster in onlangs beloond voor een dergelijke API). Het managen van productlijnen is een (perma nent) verandertraject waar we, juist door de combinatie met technologische vernieuwing, de komende jaren veel van gaan meemaken. En als we het upgraden van productlijnen als kans zien voor democratisering van eigenaar schap, kunnen we in de geo-informatie een voor medewerkers buitengewoon motiverend werkveld laten ontstaan. Samengevat Informatieketens wordt langer en bestaan uit meerdere productlijnen en schakels. Het managen van productlijnen is veel werk en complex: doe het niet alleen. Voor de meeste medewerkers geldt dat meedenken in verbeterprocessen motiveert. Het versterkt eigenaarschap en dat is een goed aanknopingspunt voor betekenisvol werk. Dit verbeterproces faciliteren is relevant. Scheid en verbind lijnmanagement, product lijnmanagement en productiemanagement. Productlijnmanagement, verbindingsofficie ren en lijnmanagement vormen trio's die het beste in elkaar naar boven halen. Als je productlijnen niet goed inricht, kun je innovatie en proactiviteit van medewerkers vergeten. Zelfs als medewerkers het in zich hebben om innovatief en proactief te denken. Technologische vernieuwing (API's, services) zal het beheerst en gecontroleerd upgraden van productlijnen beter gaan ondersteunen. Harrie van der Werf is directeur van InformatieWerfBV. Hij is bereikbaar via hwerf@gmaii.com. In Geo-Info nummer 7, 2012 schreef ik op pagina 39 over 'Antieke ijkklok herplaatst in Delfts Geodesiegebouw'. Hij was daar in 1975 uit verdwenen. Donderdag 27 juni 2019 nu is deze klok van Strasser Rohde verplaatst naar het depot Bij zondere Collecties van de TU Delft. "Sinds die datum hoeven niet meer iedere week de 98 treden van het trappenhuis van de toren op Kanaalweg 4 te worden beklommen" aldus Joop Gravesteijn. Adri den Boer, redacteur 'Een breed wetenschappelijk onderzoek naar bodemdaling moet overheden, bur gers en bedrijven meer informatie geven hoe ze moeten omgaan met bodemdaling. Een breed consortium van universiteiten wil verschillende wetenschappelijke discipli nes samenbrengen om het onderzoek naar fundamentele oorzaken van bodemdaling te combineren met de gevolgen van beleidsbe slissingen. Voor het onderzoek is 5 miljoen euro uitgetrokken. Oorzaken Bodemdaling is de laatste jaren weer op de agenda gezet, maar de oorzaken van zakkende grond kan nogal verschillen. Verdroging van veengronden, maar ook het onttrekken van grondwater, delfstof fen, en de langere droge periodes door klimaatver andering kan allemaal een rol spelen. Bovendien verschilt het per plaats, net als de beste aanpak om bodemdaling tegen te gaan. Gegevens Daarom is het van belang om eerst de oorzaken uit te splitsen, zegt initiatiefnemer en fysisch geograaf Esther Stouthamer. 'Om dat allemaal te kunnen bereiken willen we allereerst kun nen beschikken over nauwkeuriger gegevens' Met die gegevens willen de wetenschappers bepalen hoe snel de Nederlandse bodem zakt. 'Door bodemdalingsmetingen met satellieten te combineren met grondmetingen op proef velden en met 3D-kaarten van de opbouw van de ondergrond, kunnen we met computer modellen voor het hele land de oorzaken voor bodemdaling analyseren. Dat is nodig om per locatie uit te splitsen wat de precieze oorzaken zijn, en welke combinaties nu tot snelle en langdurige bodemdaling leiden.' Kosten Met die modellen kunnen ook voorspellingen van bodemdaling worden gemaakt en wat dat gaat kosten 'Dit doen we voor meerdere toe komstscenario's, met en zonder veranderingen in landgebruik en waterbeheer. Dit vormt een basis voor nieuw te vormen beleid, en voor het bedenken van nieuwe oplossingen om er als maatschappij mee om te gaan.' De Uni versiteit Utrecht leidt het onderzoek, en werkt samen met TU Delft en Wageningen University. Ook kennisinstituten als Deltares, TNO en Wage ningen Research doen mee met het onderzoek.' (Michiei Maas, in: Binnenlands Bestuur, 13 juni 2019)

Geo-Info | 2019 | | pagina 16