Tilburg verlegt grenzen vo Het vak van landmeter verandert voortdurend en snel. Met de invoering van GPS verdwenen de tweemans- en soms zelfs nog de driemansmeetploegen en ging men massaal 'robotic' werken. Het landmeten neemt nu letterlijk en figuurlijk een vlucht. Steeds vaker wordt er gebruik gemaakt van het inwinnen van data middels Airborne en Mobile LIDAR (Laser Imaging Detection And Ranging). Snelfietsroute in cijfers Geo-Info I 2019-4 Door SanderBayens De gemeente Tilburg past deze techniek toe in het project 'Snelfietsroute Tilburg- Breda' (F58). Hiervoor wordt echter wel de gemeentegrens 'verlegd'. Snelfietsroute Een snelfietsroute kenmerkt zich door een comfortabele en regionale fietsverbinding te zijn zonder oponthoud van A naar B. Ook vanuit Tilburg worden een aantal van deze routes aangelegd. De snelfietsroute naar Breda is er hier één van. De route zal, behalve de gemeente Tilburg, ook de gemeenten Gilze en Rijen, Oos terhout en Breda doorkruisen. Ook de provincie Noord-Brabant heeft gronden in eigendom waarop de route gepland is. Hiermee is de provincie ook direct betrokken bij dit project. Gemeentegrens Van de projectleider openbare ruimte kwam het verzoek aan Geo-Informatie tot een hoogtemeting over het tracé. Zoals gebrui kelijk worden de details in een projectoverleg besproken en afgebakend. Hierbij heeft het team Geo-Informatie het advies uitgebracht om de meting te laten uitvoeren middels LIDAR, aangevuld en gecontroleerd met traditionele metingen (tachymetrie en waterpassen). LIDAR wordt binnen dit project op twee manieren ingezet: met Airborne en Mobile. Deze methodiek heeft als groot voordeel dat op een snelle en veilige manier een enorme hoeveelheid data ingewonnen wordt. Nog (te) vaak kijken gemeentes niet verder dan de eigen gemeentegrens; ook bij projecten met een meer regionaal karakter. Normaal gezien zou dit voor de snelfietsroute ook zo geschie den. Echter, mede vanwege de wijze van inwinnen is besloten alle betrokken partijen te benaderen met de vraag of zij mee willen Uit de vraag voor het DTM kunnen we uiteindelijk ook een aantal waarden genereren: totale lengte snelfietsroute: 25km; totale lengte snelfietsroute binnen de opdracht: 17km; totale oppervlakte binnen de opdracht: 4iha; aantal controlepaspunten: 112. doen aan een samenwerking, waarbij de gemeente Tilburg het project aanstuurt. Participatie De verschillende gemeentes en de provincie Noord-Brabant zijn alle afzonderlijk benaderd met een voorstel tot participatie. Alle partijen zijn bijzonder benieuwd naar LIDAR en het resultaat hiervan. Daarnaast zien zij de meer waarde van participatie. Met uitzondering van de gemeente Breda geven alle partijen aan mee te willen doen. De gemeente Breda heeft om uiteenlopende redenen op dit moment geen behoefte aan een hoogtemeting mid dels LIDAR op haar grondgebied van het tracé. Van alle participerende partijen zijn de wensen ten aanzien van de meting en levering van het resultaat geïnventariseerd om te komen tot een gezamenlijke vraag. De wensen per partij zijn in grote lijnen hetzelfde. Dit toont eens te meer aan dat samenwerken loont. DTM Het gehele tracé van Tilburg-centrum tot aan de gemeentegrens met Breda wordt gemeten en geleverd als een DTM (Digitaal Terrein Model). Hierbij worden de specificaties van Rijkswaterstaat aangehouden. Het DTM wordt gegenereerd uit de 3D-pointcloud, het resultaat van Airborne en mobile LIDAR. 'Een landmeter controleert zichzelf!' Deze slogan wordt dagelijks toegepast door ook de land meters van de gemeente Tilburg. Met dit in het achterhoofd is in de vraag opgenomen, dat er controle op de point cloud plaatsvindt middels traditionele metingen. Overigens zal er altijd een gedeelte aanvullend gemeten moeten worden, aangezien ook LIDAR niet altijd een 100%-dekking van het projectgebied bereikt. Het traditioneel meten heeft dus een tweeledig doel. Het projectgebied wordt met een LIDAR-3D-la- serscanner vanuit een vliegtuig ingemeten, waarbij het mogelijk is eventueel aanwezige vegetatie en begroeiing uit de meting te elimineren. Hiermee is het mogelijk de werke lijke maaiveldhoogte te meten. De vlucht zal worden uitgevoerd conform de eisen gesteld in 'Specialized Operations' van het luchtvaart reglement. Zeker omdat het projectgebied voor een deel grenst aan een militair vliegveld is hier extra aandacht voor geweest. Tevens wordt het projectgebied met een LIDAR-3D-laserscanner vanaf een meetauto ingemeten.

Geo-Info | 2019 | | pagina 18