Fake Maps Column 2019-4 I Geo-Info Professor dr. FJ. Ormeling heeft mij als student kartografie op een professionele manier leren liegen. Volgens hem moeten alle kartografen liegen. Je kunt immers de werkelijk heid niet verkleinen zonder dingen weg te laten. Bovendien zorgt deze selectie ervoor dat je door de bomen het bos kunt zien en dat je als kaartlezer gefocust kunt zijn op het thema. Kartografie is dus de kunst van het weglaten: minder is meer. Als kartograaf word je opgeleid om je zo goed mogelijk te verplaatsen in het doel van de kaart en het type kaartlezer. Wat is de boodschap van de kaart? Waar moet je op focussen? Hoe ingewikkeld mag het zijn voor je doelgroep? Als je dit spel goed beheerst dan weet je precies voor welk thema je welk kaarttype kunt gebruiken, welke kleuren het meest geschikt zijn voor een specifieke legenda, welke projectie het beste bij welke regio past, enzovoort. Feitelijk is de hele studie een combinatie van wiskunde en waarnemingspsychologie. Inmiddels leven we in een totaal andere wereld dan waar ik als student in ben opgevoed. Daarmee is de rol van de kartograaf wezenlijk veranderd. Ik ben geschoold met de stel ling dat 'wij kartografen' de burgers wel even zouden voorzien van correcte en prettig leesbare kaarten, gedrukt in kranten of atlassen. Bij de productie van een nieuwe wegenatlas gingen kartografen zorgvuldig bronnenonderzoek doen naar de nieuwe wegen en wijken die in de tussentijd waren aange legd. Bij de productie van een schoolatlas zat een heel team van professionals te werken aan prachtige thematische kaar ten. Tegenwoordig kent de wereld naast deze professionele kartografie ook een stroming van burgerkartografen. Doordat iedereen een smartphone heeft met gps, kennen we het begrip 'crowdsourcing. De kaarten worden niet langer alleen door kartografen gemaakt, maar iedereen draagt bij'. Dat kan door actief in Maps.me wandelpaden toe te voegen, maar het kan ook door in de file te staan en daarmee automatisch via je positie aan TomTom te laten weten dat er op die plek langzaam wordt gereden. De natuurkalender wordt gecreëerd door vele liefhebbers die de moeite nemen om flora en fauna digitaal op de kaart te zetten. Er zijn fascinerende apps ontstaan, waarbij in spelvorm mensen worden uitgedaagd om de locaties van alle AED- reanimatie-apparaten in kaart te brengen en ook weer van de kaart te halen als ze er niet meer hangen. De wereld is dus een stuk actueler geworden en is zeker veel uitgebreider in kaart gebracht. Maar het feit dat de kartograaf van z'n voetstuk is gevallen, heeft ook een andere consequentie. Niet iedereen beheerst immers de kunst van het weglaten, de kunst van het clas sificeren en symboliseren. Er wordt wat aangeklungeld met misleidende kleurenlegenda's, verkeerde projecties en absurde classificaties door onwetende burgers. Daarnaast hebben we nog de opzettelijk misleidende kaarten die gefabriceerd worden, die in deze tijd van social media massaal verspreid kunnen worden. Als kartograaf kan je dan bij de pakken neer gaan zitten. Je kunt daarentegen ook een tentoonstelling maken over Fake Maps met het doel om mensen op een boeiende manier wakker te schudden en bewust te maken. Als je mensen leert begrijpen hoe kartografen kunnen liegen, dan worden ze weerbaarder als er weer eens een Fake Map op Facebook voorbijkomt. Op zondag 30 juni heeft professor dr. Ferjan Ormeling de tentoonstelling 'Fake Maps' in GeoFort geopend na het geven van een van zijn meest befaamde colleges over 'How to lie with maps. Mijn eigen kinderen vonden het verrassend interessant en knikten dat ze nu toch wel begrepen waarom ik ooit voor de studie kartografie had gekozen. De kleindochters van Ormeling openden de tentoonstel ling en begonnen daarna ijverig een eigen fantasiekaart van Nederland te tekenen. De oudste kleindochter had alle wegen niet naar Rome, maar naar opa Ormeling laten leiden. Speciaal voor de lezers van Geo-Info is er gratis toegang tot de GeoExperience van GeoFort, inclusief de tentoonstel ling 'Fake Maps' als men bij de entreebalie van GeoFort de legendarische woorden "alle cartografen liegen"uitspreekt. Deze actie is geldig t/m 31 december 2019 voor maximaal 1 persoon per gezin. Willemijn Simon van Leeuwen Directeur en oprichting science centrum GeoFort willemijn @geofort.nl www.geofort.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 21