Piet van Dijk neemt na 25 jaar Interview Geometius bestaat net zolang als dat Piet van Dijk er werkt. Hij is een echte vakman met uitgebreide kennis van landmeten en techniek. Deze maand neemt Piet afscheid van het vakgebied, want hij gaat met pensioen. Een goede gelegenheid om met hem te spreken over zijn loopbaan, de veranderingen in de geo-wereld en zijn visie op de toekomst. 20 Geo-Info I 2019-4 Interview door Chantal van Thiel Het verhaal begint in 1987 wanneer Piet werkt bij Radio Holland, een Nederlands bedrijf dat gespecialiseerd is in onder andere radiocom municatie en navigatiesystemen. Piet is van origine techneut en werkt op dat moment op de afdeling mobiele techniek, maar krijgt later een rol als binnendienstmedewerker voor de survey-afdeling. In deze tijd gaat radio Holland als eerste gps inzetten voor landmeetkundige toepassingen. Na een reorganisatie richt direc teur Henk Schuringa in 1994 Geometius op. Piet gaat hier werken in de rol van verkoper. Volgens Piet was het een voorwaarde van partner Trimble, want zoals ook Henk Schu ringa tijdens de afscheidsspeech van Piet zei: "Zonder Piet was er geen overname." Gedu rende zijn loopbaan is Piet verantwoordelijk geworden voor de serviceafdeling, technisch support en het magazijn. Later kreeg Piet de verantwoordelijkheid over drie afdelingen en ging hij zich richten op het verder professiona liseren van trainingen en support. Welke veranderingen op het gebied van landmeten, gps en implementatie van nieuwe meettechnieken heb je ervaren tijdens jouw loopbaan? Van radio-plaatsbepaling, naar scanners, post processing, drones en real-time meten. Piet heeft het allemaal meegemaakt tijdens de afgelopen 25 jaar. Hij vertelt: "De instrumenten zijn kleiner, sneller en nauwkeurig geworden, maar daarmee is het vak ook complexer geworden. Vooral qua onderhoud zijn de mogelijkheden beperkter geworden, want sommige instrumenten zijn net een 'black box'. Het is natuurlijk wel positief dat er nieuwe meettechnieken ontstaan, waarmee we steeds gerichter kunnen meten. Partner Trimble heeft ook een grote ontwikke ling doorgemaakt op het gebied van software en (3D-laser) scanning. De dienstverlening van het bedrijf was gericht op gps en daarna is het portfolio enorm uitgebreid met alle soorten meet- en data-inwinningsapparatuur. Nu is het eigenlijk meer een ICT-bedrijf en legt het de nadruk steeds meer op software (BIM)." Precisielandbouw is een belangrijke ontwik keling geweest voor de bedrijven. In 2003 is het eerste RTK-gps-autopilotsysteem verkocht bij een biologische akkerbouw die met vaste rijpaden aan de slag wilde. Het installeren en inbedrijfstellen had de nodige voeten in de aarde, maar uiteindelijk stuurde het systeem super nauwkeurig en kreeg deze noviteit flinke aandacht in de vakbladen. Piet vertelt: "Trimble hield zich hier al mee bezig in de Verenigde Staten en omdat dit een mooie aanvulling was op ons verkoopassortiment, en Geometius van pionieren houdt, zijn we hiermee aan de slag gegaan. In eerste instantie deden we het er gewoon bij, maar al heel snel hadden we drie mensen, die fulltime werkten aan het segment landbouw. De groei ging verder en in 2010 is Agrometius ontstaan. Ik was betrokken bij het opzetten van basisstations en het delen van kennis op het gebied van gps, omdat deze kennis volledig ontbrak in de agrosector." De belangrijkste en meest indrukwekkende verandering in de branche vindt hij de real time kinematic-techniek. "Een landmeter kan zijn werk direct controleren. Een real-time nauwkeurige positie had je vroeger niet. Wat nu vijftien minuten kost om te meten, duurde vroeger een paar uur. Toen had je veel meer opstellingen nodig en meerdere instrumenten en moest je het achteraf nog verwerken. Hierdoor ontstonden ook nieuwe meettech nieken, zoals drones en robots." Piet denkt dat deze ontwikkelingen doorgaan in de toekomst en dat de instrumenten nog gebruikersvriendelijker en toegankelijker wor den. "Ook op het gebied van software gebied gaan de ontwikkelingen door, maar het blijft mensenwerk. De noodzaak tot controleren is onveranderd, vooral wanneer het gaat om landmeten." Wat is het meest interessante wat je hebt meegemaakt tijdens jouw carrière? Dit is voor Piet een lastige vraag, maar een aantal projecten zijn hem altijd bijgebleven: "Eén van de eerste grote projecten was de Betuweroute. Bij dit intensieve project heb ik geholpen bij de installatie van 18 basis stations. Een GIS-project in Bangladesh heeft ook indruk gemaakt. Hier heb ik trainingen gegeven over hoe de apparatuur gebruikt kan worden om de hoeveelheid arsenicum

Geo-Info | 2019 | | pagina 22