24/7 monitoring op maat essentieel bij boortunnels Monitoring is essentieel omzettingen te beheersen bij boortunnels Puzzelen met prisma's Steeds vaker worden tunnels in de bebouwde omgeving geboord aangelegd - ook in de slappe Nederlandse bodem. Boren levert minder overlast op voor de omgeving dan een open bouwkuip, maar er blijven ook risico's aan verbonden. Bijvoorbeeld de schade als gevolg van zettingen. Goede monitoring zoals bij de aanleg van de Victory Boogie Woogietunnel (onderdeel van de Rotterdamsebaan in Den Haag) is daarom essentieel. 24 Geo-Info I 2019-4 Door Richard Bun, Joost Joustra en Philip Reedijk De Rotterdamsebaan is een nieuwe weg die de snelwegen (A4/A13) verbindt met de Centrumring van Den Haag. Het tracé loopt vanaf knooppunt Ypenburg naar de groene Vlietzone, duikt daar onder de grond om vervolgens onder de Vliet, een deel van Leidschendam-Voorburg en de Binckhorstha- ven door te gaan. Bij de Binckhorstlaan komt de weg weer boven de grond en sluit aan op de Centrumring. Rijdende tunnelfabriek De tunnel is geboord door een tunnelboor machine. Deze machine is een soort rijdende fabriek en bestaat uit een boorschild, het voorste deel met daarin het graafwiel en volgwagens. Op de volgwagens zitten alle apparatuur, kabels en leidingen die nodig zijn bij de bouw. De tunnelboormachine was ongeveer 80 meter lang. Het graafwiel zit helemaal voor op de tun nelboormachine en heeft een diameter van 11,34 meter. Dit grote wiel draait langzaam rond en schraapt de grond laagje voor laagje los. Tegelijkertijd zet de tunnelboormachine zich met hydraulische cilinders af tegen de al gebouwde tunnelbuis. Zo drukt zij zichzelf naar voren. Als de cilinders helemaal zijn uit geschoven, plaatst de machine zelf een nieuw deel van de tunnelwand. Impact op de omgeving In 2016 heeft Fugro de opdracht gekregen om de invloed van de bouwwerkzaamheden van Rotterdamsebaan op de bestaande bebouwing en infrastructuur in de omgeving te monitoren. Dit betrof zowel de bouw van de toerit in de bebouwde omgeving van de Binckhorst als de uitvoering van de boortun- nel. Doel hiervan is informatie te verschaffen voor het zo goed mogelijk beheersen van het bouwproces met betrekking tot invloed op de omgeving. De metingen moesten met een Doorbraak van de tunnelboormachine (foto's: Jurriaan Brobbel).

Geo-Info | 2019 | | pagina 26