40 Robotic Total Stations meten elk half uur ruim 3.500 prisma's 2019-4 I Geo-Info 25 Figuur i - Invloedsgebied boorproces en aanpak monitoring rode/groene punten (bron: Projectorganisatie Rotterdamsebaan). zeer hoge precisie worden uitgevoerd, met standaardafwijkingen van 0,5 mm in hoogte en 3 mm in positie. Uitwaaierend invloedsgebied Bij boren in een slappe bodem zal rekening moeten worden gehouden met het optreden van volumeverlies: het volume weggegraven grond wordt niet volledig gecompenseerd door de tunnel die daarvoor in de plaats komt. De zettingen die dit veroorzaken spreiden zich met een wigvorm uit naar het maaiveld. Die wig vormt het zogeheten invloedsgebied van de tunnel. Binnen de contouren van dit invloedsgebied op maaiveld worden, met een zekere veiligheidsmarge, alle gebouwen langs de tunnel gemonitord. Daarnaast wordt ook zoveel mogelijk het maaiveld direct boven de tunnel gemonitord. Bij een diepere tunnel, bijvoorbeeld 30 meter onder maaiveld, treedt meer spreiding op van het volumeverlies. Het invloedsgebied is breder, maar de zettingen zijn kleiner. Als de tunnel ondiep ligt (bijvoorbeeld bij het begin en het einde van een tunnel) is het invloeds gebied smal, maar zijn de maximale zettingen bij een gelijkblijvend volumeverlies groter. Omgevingsmanagement Om de monitoring te kunnen realiseren was er op grote schaal medewerking nodig van de eigenaren en beheerders van de gebouwen en constructies waarvoor monitoring wenselijk was. Het verkrijgen van de toestemming om monitoringspunten en apparatuur te mogen plaatsen was onderdeel van de opdracht van Fugro. Daarvoor is een uitgebreid plan opgesteld om de bewoners van de directe omgeving en de andere stakeholders te informeren - zoals het waterschap, de betrok ken gemeenten en de provincie Zuid-Holland. Vanwege de bouwvolgorde lag de focus van het omgevingsmanagement allereerst op de toerit van de tunnel in de Binckhorst. De omgeving bestaat daar uit een dichtbe bouwd bedrijven- en industriegebied met een grote diversiteit aan activiteiten. Vervolgens is de aandacht verschoven naar de inrichting van het monitoringssysteem rond de boortunnel, met name naar de wijk Voorburg-West en de Westvlietweg langs de Vliet waar de boortun nel onder woningen doorgaat. Informatiebijeenkomsten In 2017 hebben Fugro en de projectorganisatie informatiebijeenkomsten georganiseerd voor de bewoners van Voorburg-West en van de Westvlietweg in Den Haag. Er is toen uitleg gegeven over het plaatsen van prisma's en Robotic Total Stations, over hoe te reageren bij onraad en over waar men terecht kan als er iets aan de hand is tijdens het boren. Deze zaken zijn voor de duidelijkheid op schrift gesteld en gedeeld met de bewoners. Het overgrote deel van de bewoners stond positief tegenover het monitoren van de bebouwing en verleende medewerking aan Fugro voor het opzetten van het monitoringssysteem. Automatische RTS-metingen Ongeveer vier maanden na de opdrachtver lening draaide er op de locatie Binckhorst een automatisch monitoringssysteem van 13 Robotic Total Stations. Dit netwerk mat met een interval van één uur ongeveer 700 monito- ringsprisma's en presenteerde de resultaten op een online webportal. De monitoringsprisma's zijn volgens een vast stramien geplaatst, bin nen het invloedsgebied rondom de ontvangst schacht. Met een horizontale tussenruimte van 6 meter zijn op de gevels van alle gebouwen op 3 en 6 meter hoogte prisma's aangebracht. Hiermee kan onder andere de scheefstand van de gevel worden bepaald. Overlast beperken Voorafgaand aan het boorproces van de twee buizen zijn boven het tracé van de Rotterdamsebaan binnen een corridor van zo'n 60 meter breedte alle gebouwen voorzien van prisma's. Het opzetten van dit deel van het monitoringssysteem is begin 2017 gestart met het verkennen van het terrein, het maken van een ontwerp voor het geodetisch netwerk en informatiebijeenkomsten voor de bewoners. De installatie is uiterst zorgvuldig uitgevoerd, om de overlast voor de buurt zo veel mogelijk te beperken. Puzzelen met prisma's Met de bewoners zijn afspraken gemaakt voor het plaatsen van prisma's en Robotic Total Stations op de voor- en achtergevels van de gebouwen. In dit gebied staan de huizen dicht op elkaar. Kleine tuintjes met veel groen en hoge schuttingen beperken de zichtlijnen van Robotic Total Stations ernstig. Al met al was het een hele puzzel om hier op maat een sterk, betrouwbaar en robuust meetnetwerk te ontwerpen. Monitoringssysteem 24/7 operationeel Tijdens het boren van de tunnelbuizen in 2018 verrichtten maximaal 40 Robotic Total Stations in het netwerk metingen aan de bebouwing en het maaiveld. Ieder half uur werden ruim 3.500 prisma's gemeten en de resultaten daarvan via de portal opgeleverd. Omdat het maaiveld punten maximale zakking

Geo-Info | 2019 | | pagina 27