24/7 bereikbare, op maat gemaakte robuuste webportal Monitoring met verplaatsbare meetopstelling (foto: Jan Kees den Haan). Richard Bun is senior pro jectmanager Road transport bij Fugro. Hij is bereikaar via r.bun@fugro.com. 26 Geo-Info I 2019-4 Maaiveldopstelling voor maaiveldmetingen (foto: Jan Kees den Haan). boorproces 24/7 doorgaat, is ook het monito- ringssysteem 24/7 operationeel. Voor eventuele uitval was dag en nacht personeel beschikbaar om de storing binnen vier uur te verhelpen. Mobiele meetopstellingen Om het boorproces nauwkeurig te kunnen volgen werden er gedurende de passage van de tunnelboormachine extra metingen uitgevoerd op het maaiveld direct boven de as van de tunnel. Ook werden er maaiveld metingen uitgevoerd in dwarsraaien haaks op de tunnel om de spreiding van de invloed waar te nemen. Dit type metingen beperkte zich tot een zone van ongeveer 200 meter aan weerszijden van de boormachine en om die reden zette Fugro verplaatsbare meetopstel lingen in die met het boorproces meereisden. Met boorsnelheden tot 25 meter per dag is het een uitdaging om de mobiele opstellingen telkens weer op tijd te verplaatsen en gereed te hebben. Uiteindelijk heeft de monitoring door Fugro bijgedragen aan het verkrijgen van een nauwkeurig beeld van de daadwerkelijke invloed van het boorproces en het kunnen optimaliseren van de instelling van de boor machine om de zettingen te minimaliseren. Presentatie en visualisatie in een webportal Om de enorme stroom aan gegevens (circa 400.000 metingen per dag) te verwerken tot bruikbare informatie had de gemeente Den Haag uitgebreide eisen gesteld aan de software voor de verwerking van meetdata. Daarvoor heeft Fugro een dataverwerkings- systeem ontworpen waarin alle functionali teiten werden ondergebracht. Dit resulteerde in een robuuste, gebruikersvriendelijke en bedrijfszekere portal die cyberproof en 24/7 benaderbaar is. Daarnaast kent het systeem verschillende gebruikersprofielen, waarmee de mate van toegang tot de data zijn vastgelegd. De portal wordt voortdurend gevoed met metingen, die ieder half uur automatisch naar de cloud-server worden verstuurd vanaf de Robotic Total Stations. Alle metingen van alle opstellingen worden in de cloud automa tisch vereffend met MOVE3. Hiermee wordt de geodetische kwaliteit van de metingen bewaakt. Bij afwijkingen krijgen geautori seerde gebruikers een melding per mail. Alle gegevens van de meetpunten zijn door middel van grafieken te visualiseren. Ook de positie van de tunnelboormachine is visueel zichtbaar in het portal. Gezien het grote aantal metingen is visua lisatie van de data belangrijk. Elk meetpunt heeft een signaleringswaarde over de grootte van de opgetreden zakking ten opzichte van de vooraf bepaalde signaleringswaarden. Deze signaleringswaarden worden door mid del van de kleuren groen, geel, oranje, rood en paars weergegeven. Hiermee kan in één oogopslag op de overzichtssituatie worden gezien waar mogelijke risico's optreden en wat de relatie is van de veranderingen met de positie van de tunnelboormachine. Volgens planning afgerond Door een zeer gedegen voorbereiding en het uitgevoerde omgevingsmanagement is ervoor gezorgd dat het meetsysteem op tijd en continu functioneerde, 24 uur per dag, 7 dagen per week. Medewerkers van Fugro stonden permanent paraat om eventuele storingen te verhelpen. Op deze wijze is ervoor gezorgd dat de gemeente Den Haag en de aannemers combinatie CRB altijd konden beschikken over volledige en betrouwbare informatie over de invloed van het bouwproces op de omgeving. Met deze informatie konden zij het boorproces bewaken, toetsen en indien nodig bijsturen. Het boorproces is zonder noemens waardige problemen en volgens planning afgerond. Naar verwachting is de Rotterdam- sebaan in de zomer van 2020 helemaal gereed.

Geo-Info | 2019 | | pagina 28