Basisregistratie Ondergrond van de Sterke Lekdijk De Lekdijk: zonder ondergrond geen bovengrond De introductie van de BRO verandert de manier waarop we naar ruimtelijke opgaven kijken. De ondergrond was vaak onvoldoende in beeld. Kansen en risico's werden letterlijk over het hoofd gezien. De gegevens die de BRO beschikbaar stelt maken het mogelijk de situatie in de ondergrond als uitgangspunt te nemen voor bovengrondse ontwikkelingen. Zonder ondergrond immers geen bovengrond. Een goede interpretatie van ondergrondgegevens vraagt om een 3D-benadering. 28 Geo-Info I 2019-4 Door Peter de Graaf De gelijktijdige opmars van de ondergrond als richtend principe en het beschikbaar komen van 3D-technieken leidt tot 3D ruimtelijke ordening met behulp van geo-gerefereerde digital twins die onder- en bovengrond integraal in beeld brengen. Digital twin Een digital twin is een driedimensionale digitale kopie van de werkelijkheid die alle ruimtelijke informatie in 3D ontsluit. Een digital twin laat gebruikers zelf een ruimtelijk vraagstuk virtueel ervaren en helpt begrijpen hoe omgevingen func tioneren. Dat helpt om het geheel te doorgronden: relevante relaties tussen gegevens uit verschillende bronnen komen letterlijk en figuurlijk in beeld. Ook kan de digital twin gebruikers zelf virtueel een ruimtelijk vraagstuk laten ervaren. Nu is er een digital twin van de Sterke Lekdijk als innovatief instrument in dijkversterkingstrajecten. Wet Basisregistratie Ondergrond Vanaf 1 januari 2018 is de wet Basisregistratie Ondergrond (BRO) van kracht. De BRO ontsluit alle authentieke gegevens van de Nederlandse onder grond in de vorm van kaarten, grafieken, modellen en tabellen vanuit één centrale informatievoorzie ning. Alle bronhouders leveren ondergrondgege vens volgens dezelfde standaard waardoor gege vens uniform zijn. Dit bevordert hergebruik van gegevens en voorkomt dat onnodig en opnieuw dezelfde gegevens worden ingewonnen. Met de invoering van de BRO komen risico's en kansen in de ondergrond eerder in beeld en bespaart Nederland veel geld terwijl de oplossingen beter worden. De ondergrond bepaalt namelijk in hoge mate wat in de bovengrond mogelijk is. De ondergrond met Geo-TOP van de Sterke Lekdijk in vogelvlucht. De introductie van de BRO ging vergezeld met het vervaardigen van een aantal Proof of Concepts. Hierin werden de voordelen van het gebruik van de BRO in grote infrastructurele projecten als het aanleggen van wegen en het versterken van dijken belicht [1]. Een van deze Proofs of Concept was de Sterke Lekdijk. Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden verdiepte zich als dijkbeheerder al vroeg in de toepassingsmogelijkheden. Vervolgens zette het samen met het value managementteam van het programmabureau van de BRO en Geodan als eerste de stap naar realisatie van een operatio nele digital twin. Sterke Lekdijk Het project Sterke Lekdijk strekt zich uit over een lengte van 55 kilometer tussen Schoonhoven en Amerongen. De dijk beschermt een groot deel van de Randstad en is van cruciaal belang voor Nederland. Een doorbraak betekent meer dan een miljoen getroffenen en tientallen miljarden euro's schade. Toetsing van de dijk heeft uitgewezen dat hij versterkt moet worden om ook in de toekomst bescherming tegen hoogwater te kunnen bieden. Dat vertaalt zich naar een immens project met grote ruimtelijke en financiële belangen. Waterschappen en ingenieursbureaus weten uit historische ervaring dat de grootste risico's bij dit type projecten zich in de ondergrond bevinden. Als de samenstelling van de ondergrond anders blijkt dan aangenomen moet tijdens het werk het ontwerp opnieuw worden aangepast. Dit is kostbaar en tijdrovend en gaat ten koste van het draagvlak bij de belanghebbenden. Zo kan het onverwacht aantreffen van een zandbaan effect hebben op het proces van piping. Dit is een bekend faalmechanisme van dijken waarbij water via een zandbaan onder de dijk gaat stromen en zand meeneemt. Dit ondermijnt de dijk waarna deze uiteindelijk kan bezwijken. De invoering van

Geo-Info | 2019 | | pagina 30