hj een of meer UMEETFIRMn, Het Oosten riep ook landmeters De Mrlandsche ODSt-Compagnle H.V. Dank in Panorama Mesdag hoogste 31-03 l/m 22-092019 2019-4 I Geo-Info 31 tiedomein. De Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) en de Basisregistratie Groot schalige Topografie (BGT) zijn gerealiseerd. Er is een start gemaakt met de Basisregistratie Ondergrond (BRO) en is er geïnvesteerd in de kwaliteit, actualiteit en het gebruikersgemak van de al wat oudere basisregistraties Kadaster (BRK) en Topografie (BRT). Nu alle basisregis traties zo goed als staan, werken alle partners gezamenlijk in DiS Geo aan synergie in sturing, bekostiging, inwinning, kwaliteitsbeheer en gebruik. Daarbij wordt ook de WOZ (Waarde ring Onroerende Zaken) betrokken. Ambitie is te komen tot een samenhangende objectenregistratie, die zorgt voor een efficiënte en integrale inwinning en ontslui ting van gegevens, en een samenhangend en helder beeld voor een grote diversiteit aan gebruikers. Tegelijkertijd werkt het programma aan het stimuleren van gebruik. Niet alleen de inspiratieparade, maar ook de geo-ateliers zijn activiteiten die in dit kader worden opgepakt. Geo-ateliers Er blijft nog het nodige potentieel onbenut als je kijkt naar het gebruik van de door overheden bijgehouden geodata. Het begint vaak al bij geo-visualisaties. Op hoeveel plekken maakt de geo-afdeling regelmatig visualisaties als: waar zijn er speeltuintjes in de gemeente? Waar mag je de hond los laten lopen? Waar staan er toiletunits tijdens een groots lokaal evenement? Gebrek aan data, gebrek aan expertise, gebrek aan tijd zijn de oorzaak, bezien vanuit de geo-afdeling. Vanuit de organisatie bekeken is het vaak ook: gebrek aan vragen. Want niet iedereen weet wat geodata zijn en wat je ermee kan. Om dit te doorbreken, organiseren we geo- ateliers. We installeren ons bij een gemeente, waterschap of provincie en nodigen mensen vanuit verschillende afdelingen uit om mee te doen in het geo-atelier. Aan de hand van een of twee concrete vragen gaan de deelnemers in het bijzijn van de vragensteller aan de slag om zijn of haar issue in beeld te brengen. Inzo'n sessie kan je zelf achter de knoppen gaan zitten of je kijkt over de schouder van een collega mee. Kern is dat je ziet hoe je relatief eenvoudig een vraagstuk op de kaart kan zetten. En dat voor het beantwoorden van een vraag niet altijd exacte data nodig zijn of een complexe geo-analyse. Ook over de geo-ateliers is meer te vinden op de GeoBuzz. We kijken uit naar je komst. Yvonne Verdonk is adviseur communicatie bij Geonovum. Zij is bereikbaar via y.verdonk@geonovum.nl. Het Nationale Dagblad (voor het Nederland- sche volk) en Het Volk (dagblad van de arbei derspartij) van 23 januari 1943 hadden twee dezelfde advertenties van de Nederlandsche Oost-Compagnie N.V., kortweg NOC - de naam was een herinnering aan de Verenigde Oost-Indische Compagie, de VOC. Het Algemeen Handelsblad kreeg deze twee advertenties ook voor haar editie van 6 februari 1943 (op 2 februari 1943 verloren de nazi's intussen de Slag om Stalingrad). Die NOC, Amaliastr. 1, Den Haag (tel. 180834) zocht in de ene bijgaande advertentie 'een of meer land- meetfirma's voor het opmeten en in kaart brengen van een 3 miljoen ha. groot gebied in Zuid-Rusland.' In een tweede advertentie vroeg de NOC zelf voor een 'groot irrigatiepro ject in Zuid-Oekraine en Krim' onder méér nog uitvoerige sollicitaties voor: '1 hoofd-ingenieur (acad. opl.), die landme ten, topografie en luchtfotogrammetrie beheerscht. 5 landmeters voor het meten van het hoofd- net. 10 ingenieurs (midd.opl.) voor het bewerken der luchtfoto's, uitwerken en inteekenen der opmetingen, etc.' zoekt voor bet opmeten en in kaart bren gen van een 3 miflidert ha. groot gebied in ZUID-RUSLAND. Amaüastr. 1, Den Haag. tef. 180®34. Algemeen Handelsblad, 6 februari 1943. De top-NSB'er Meinoud Rost van Tonningen had de N.V. opgezet met deelname van de Nederlandsche Bank, maar ook de staat en de gemeenten Amsterdam en Rotterdam gaven een bijdrage. De compagnie gaf in 1942 al een wervend boek met de titel Het Oosten roept uit. Het koloniaal succes van de NOC was beperkt, maar de redactie zou toch graag weten welke vakbroeders en landmeetfirma's er heil in zagen. Het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde verscheen in 1943 al niet meer, dus eventuele aandacht daarin kon bij voorbaat niet. Zijn er bedrijfsarchieven of nog personeelsherinneringen, misschien niet meer van 95-plussers, maar uit de tweede hand? Bron: www.delpher.nl Adri den Boer, redacteur Tot en met 22 september 2019 is bij Panorama Mesdag de expositie 'Vanaf het hoogste punt: Landmeten in Mesdags tijd' nog te zien. In dit magazine is de lijst met dankbetuigin gen nog niet gepubliceerd. De TU Delft bedankt netjes haar eigen faculteiten. GIN-partner stich- Met steun van de With the support of; Gemeente Den Haag Panorama Mesdag &TU Delft bedanken thank: Atelier Van Zijderveld, Rijswijk Blomsma Groep, Zoetermeer Faculteit Civiele Techniek en Geowetenschappen, TU Delft Faculteit Elektrotechniek, Wiskunde en Informatica, TU Delft Goedman Lijsten, Den Haag Hienféld BV Hizkia Van Kralingen, Den Haag Michel van de Laar Plexiglas.nl Renuka Wikramasinha. Afterwords Rijksm useum, Amsterda m Stichting de Hollandse Cirkel Bert Spaan Xylos Meubelmakers, Rotterdam Landmeten In Mesdags lijd lUDtft ting De Hollandse Cirkel prijkt daarop pal na het Rijksmuseum (daarop weer één woord). Redactie GIN

Geo-Info | 2019 | | pagina 33