LandGoed: supporter van opensource-GIS Organisatie in beeld De afgelopen tien jaar zijn oprichters Marco Duiker en Erik Meerburg bezig geweest met allerhande activiteiten op geo- informatiegebied. Marco zorgt dat werkprocessen beter ondersteund worden met geo-informatie en Erik maakt zich met name druk over het opleiden van geo-medewerkers in het land. In de praktijk werken ze beiden bijzonder graag met open source- GIS. In hun beleving miste er één stukje van de puzzel om een definitieve doorbraak van open source-GIS in Nederland mogelijk te maken: er was geen leverancier. Wat doe je in zo'n geval? Je wordt zelf leverancier. 32 Geo-Info I 2019-4 Door Erik Meerburg en Marco Duiker Open source-software is, net als de gesloten software, hoogwaardige software met een wereldwijde basis en prima op maat te snijden voor Nederlandse gebruikers. Het gebruik van open source-GIS in Nederland is stevig te noemen. Echt harde cijfers zijn er overigens niet: het aantal verstrekte licenties wordt niet bijgehouden. En van QGIS, toch een beetje het vlaggenschip van de OSGeo-vloot, wordt het aantal downloads ook niet geregistreerd. Wat je bijvoorbeeld wel ziet is het aantal downloads van QGIS-plug-ins, waarmee je goed in de gaten kan houden hoeveel mensen er echt actief mee bezig zijn. En als je dan weet dat de Nederlandse PDOK-plug-in (gemaakt door Richard Duivenvoorde) nu al meer dan 94.000 downloads over de verschillende versies heeft en een recent door Marco Duiker geschreven BGT-import plug-in ook al meer dan 10.000 downloads heeft, dan bewijst dit dat het in Nederland bijzonder leeft. Toch lees je er minder over in de media dan je zou verwachten met deze cijfers. Dat is ook niet zo raar natuur lijk. Elk bedrijf dat zulke aantallen gebruikers van haar software kent zou dat vol trots naar buiten gooien. Open source-software is alleen niet van een bedrijf. Het is van ons allemaal. Wat betekent open? Nu is het gezond om een beetje achterdochtig te worden op het moment dat dingen gratis zijn. 'Als je niet betaalt voor een product, dan bén je het product' is daarbij een veelgehoorde kreet. Dat is natuurlijk ook zo. Zeker in deze tijd van grote commerciële Amerikaanse internetbe drijven is dat bijzonder relevant. Alleen bij FOSS (Free and Open Source Software) werkt dat toch anders. Dat zit ten eerste in de vertaling van het woordje 'free'. 'Gratis' wordt er dan gelijk geroe pen als het om software gaat. Dat is waar, maar de andere vertaling, 'vrij', is wat echt belangrijk is. Vrij betekent dat je ermee kan doen wat je wilt, met wie je wilt en zonder voorbehoud. Je mag de software gebruiken, aanpassen en met anderen delen. Verbeteringen en uitbreidingen stel je niet voor aan een leverancier (die dan drie jaar later eindelijk eens een keer komt met dat gene wat je nét niet je nodig hebt), maar kun je gewoon zelf (laten) uitvoeren. Het resultaat lever je weer terug aan het softwareproject. Zo groeit de software, wordt het beter en blijft het 'free'. Zijn er geen nadelen? Open source-GIS wordt ontwikkeld door gebruikers en heeft daardoor in de basis geen leverancier. En geen leverancier hebben is om meerdere redenen lastig. Om te beginnen in het denken van organisaties. Als persoon zou je denken: wie koopt er nou software als je het ook 'free' kunt downloaden? Nou, best veel partijen, want met software koop je niet alleen licenties, je koopt er ook zekerheid bij. De zekerheid van een leverancier met een helpdesk die je kan bellen, een account manager of consultant die af en toe langskomt om te kijken of alles nog naar behoren draait en of er nog wensen zijn en ook gewoon een partij die je aansprakelijk kunt stellen als er iets volledig misloopt. Het is voor iemand die de software heeft ingekocht een hele geruststel ling dat je niet hoeft te zeggen: "Die software waar het mee mis is gegaan? Ehm, die heb ik ergens van internet gedownload." Iemand anders de schuld kunnen geven is altijd fijner. Wat doet een softwareleverancier die geen software verkoopt? Naast de ondersteuning doen we ook maatwerk, zoals trainingen en het maken van maatwerksoftware zoals plug-ins. Een klas siek nadeel is dat die bijgehouden moet worden en het wiel in meerdere organisaties opnieuw moet worden uitgevonden. In open sourcesoftware werkt dat anders: de plug-in wordt gedeeld met andere partijen, die er op hun beurt ook weer op door kunnen ontwikkelen. Een van de zaken die we serieus willen oppakken, is de krachten bundelen van verschillende gebruikers en zo samen zaken ontwikkelen. Hoeveel gemeenten willen een bepaalde functie? Alleen kun je er financieel Begeleiding bij trainingen.

Geo-Info | 2019 | | pagina 34