Bepalen luchtverontreinigi met behulp van 3D-geo-in JU Eerder publiceerden we in Geo-Info over onze methode om 3D-data zoals nodig in geluidsimulaties automatisch te genereren uit landsdekkende gegevens zoals BAG, BGT en hoogtepunten [1]. Deze geluidsimulaties zijn gebaseerd op gestandaardiseerde rekenvoorschriften voor geluids belasting. Ook het berekenen van de luchtkwaliteit ten gevolge van binnenstedelijk verkeer kent een Standaard Rekenmethode, beheerd door het RIVM. Deze methode is onder andere gebaseerd op de afstand tussen gebouwen en de weg en hoogtes van deze gebouwen, met andere woorden: een mooi 3D-geo-informatievraagstuk. Daarom hebben we met een groep Geomatics-studenten gekeken of we deze informatie automatisch kunnen genereren, zodat de luchtverontreiniging ten gevolge van verkeer op landelijke schaal kan worden berekend. 34 Wegtypering voor SRMi 2 ft 3 Jft- flttt Geo-Info I 2019-4 Door projectteam MSc Geomatics, TU Delft Om luchtverontreiniging ten gevolge van verkeer in bebouwd gebied te berekenen, wordt gebruik gemaakt van Standaard Reken methode 1 (SRMi) [2]. Deze rekenmethode wordt voorgeschreven door het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Door de gebouwen langs wegen in bebouwd gebied ontstaan de zogenaamde 'street canyons'. Hierdoor blijft de lucht als het ware ingevangen in de straat met een verhoogde concentratie van verontreinigende stoffen tot gevolg. Dit in tegenstelling tot snelwegen en andere buitenwegen waar de uitgestoten luchtverontreiniging door verkeer direct wordt afgevoerd door de wind. Voor dit type weg geldt SRM2. De SRMi-rekenmethode is gebaseerd op wind- tunnelonderzoek in de jaren tachtig en maakt gebruik van een wegtypering. Deze typering bestaat uit vier klassen die de configuratie van de straat beschrijven op basis van de afstand tot en hoogte van omliggende gebouwen. Samen met onder andere gegevens over snel heid, verkeersafwikkeling (mate van congestie) en verkeersintensiteit kan met SRMi de luchtver ontreiniging ten gevolge van verkeer worden bepaald. De rekenmethode SRMi is beschikbaar via de NSL-rekentool (NSL: Nationaal Samen werkingsprogramma Luchtkwaliteit). Via de NSL-site zijn ook de achterliggende gegevens die worden gebruikt bij de jaarlijkse monitoring van luchtkwaliteit te bekijken en te downloaden [3]. Deze achterliggende gegevens zijn onder andere verkeersgegevens, ligging van de wegen en rekenpunten, wegtype en achtergrondconcen traties. De wegtypes (onderwerp van dit artikel) zijn beschikbaar op receptorpunten die aan beide zijden van de wegsegmenten liggen. In het kader van de nieuwe regelgeving voor geluid, welke als onderdeel van de Omgevingswet per 1 januari 2021 in werking treedt, dienen gemeenten vanaf 1 januari 2021 regelmatig rapport uit te brengen over de geluidbronnen in hun gemeente. Onderdeel hiervan is het publiceren van verkeersintensi teiten en verkeerssnelheden voor hun wegen. Voor wat betreft de luchtkwaliteit zijn op dit moment alleen de (ongeveer 40) grote 1 H1 L1 L1/H1 <3 L2 1.5 <3 1*1 L1/H1 <1.5 L2/H2 <1.5 L1/H1 <3 4 AélU1 H- Hoogte gebouw (m) L= Afstand weg-es tot bebouwing (m) Figuur 1 - Wegtypes zoals onderscheiden in SRMi. SRMi kent vier wegtyperingen (zie figuur 1) met de volgende beschrijvingen: 1. aan beide zijden van de weg min of meer aaneengesloten bebouwing op een afstand van maximaal 60 meter van de wegas, waarbij de afstand tussen wegas en gevel kleiner is dan drie maal de hoogte van de bebouwing, maar groter is dan 1,5 maal de hoogte van de bebouwing; 2. aan beide zijden van de weg min of meer aaneengesloten bebouwing op een afstand van maximaal 60 meter van de weg, waarbij de afstand tussen wegas en gevel kleiner is dan 1,5 maal de hoogte van de bebouwing; 3. aan één zijde min of meer aaneengesloten bebouwing op een afstand van maximaal 60 meter van de wegas, waarbij de afstand tussen wegas en gevel kleiner is dan 3 maal de hoogte van de bebouwing; 4. alle wegen in een stedelijke omgeving, anders dan wegtype 1, 2 en 3. Er zijn ook aanvullende richtlijnen om deze wegtyperingen te bepalen. Deze zijn als volgt: 1. de lengte van het beschouwde wegseg- ment moet minstens 100 meter zijn; 2. een gebouw wordt meegenomen als deze minimaal 3 meter hoog is; 3. een weg moet mogelijk een andere weg typering krijgen als de som van ruimtes tus sen de gebouwen langs het wegsegment meer dan 15 meter is.

Geo-Info | 2019 | | pagina 36