ng door verkeer formatie 2019-4 I Geo-Info 35 gemeentes verplicht om de luchtverontrei niging die wordt veroorzaakt door verkeer te monitoren en hiervoor (momenteel handmatig) wegtypes toe te kennen aan hun wegennetwerk (het betreft hier de grotere en drukkere wegen). Dit zal per i januari 2021 niet wijzigen. Daarnaast worden berekeningen gedaan voor specifieke projecten. Door de landelijke beschikbaarheid van verkeersintensiteit en snelheidsgegevens, voor geschreven door de nieuwe geluidwetgeving, kan echter een eerste orde schatting worden gemaakt van de luchtkwaliteit in alle binnen stedelijke straten. Voorwaarde hiervoor is dat een goede, landelijke schatting gemaakt wordt van het wegtype. Dit kan ook relevant zijn als er bijvoorbeeld EU-regelgeving komt met strengere normen voor de luchtkwaliteit waardoor ook bin nen kleinere gemeentes luchtkwaliteit een knelpunt kan worden. Ook bij een grotere aandacht voor de relatie gezondheid en luchtkwaliteit kan het relevant worden om de luchtkwaliteit in kleinere straten te berekenen. Tenslotte kan met een automatische clas sificatie methode voor de wegtypen, deze classificatie worden gestandaardiseerd en gekeken worden naar verbeteringen van de rekenmethode. Wegtypering De SRMi-methode kent vier wegtyperingen gebaseerd op bebouwing die zich binnen 60 meter bevindt van de wegas (zie kader voor een meer gedetailleerde beschrijving). Wegtype 1 heeft bebouwing aan beide zijden van de weg en min of meer aaneengeslo ten gevels. Wegtype 2 is vergelijkbaar met wegtype 1, maar dan met relatief hoge gevels ten opzichte van de breedte van de straat. Wegtype 3 heeft bebouwing aan één zijde van de weg, eveneens met een min of meer aaneengesloten gevel. Bij wegtype 4 staat de aanwezige bebouwing verspreid in de omge ving, bijvoorbeeld een weg met twee-onder- een-kapwoningen of vrijstaande woningen. De vier wegtypes worden op dit moment voor de relevante wegen handmatig 'geschat' door luchtkwaliteitsexperts. Zij maken daarvoor gebruik van panoramafoto's, 3D-GIS-data en doen schattingen in de straat zelf. De vereiste waarden voor afstand tot gebouwen en bouwhoogten zijn daardoor ruwe schat tingen. Bovendien vraagt deze handmatige classificatie veel tijd en kan dus slechts voor een gering aantal straten worden uitgevoerd. Tenslotte worden de wegtyperingen op dit moment alleen verzameld voor de gemeen ten die luchtkwaliteit moeten monitoren en voor ad hoc studies. In samenwerking met RIVM hebben MSc Geomatics-studenten (zie figuur 2 links) daarom in het kader van projectonderwijs gewerkt aan een automatisch classificatie algoritme op basis van landsdekkende 3D- en 2D-geo-informatie (figuur 2 rechts). Input data Voor de hoogtes van de gebouwen maken we gebruik van de 3D-BAG-dataset, die maandelijks wordt gegenereerd door de 3D-onderzoeks- groep van de TU Delft vanuit de BAG en AHN [4]. Deze dataset bevat dakhoogten op verschil lende percentielen (25, 50, 75, 90, 95 en 99). Vanwege de vele ondergrondse constructies in Amsterdam (ons testgebied) die helaas in de BAG niet te onderscheiden zijn van boven grondse constructies, hebben we de 3D-BAG- hoogtes via het BAG-ID gekoppeld aan BGT-geometrieën van panden (gedownload via PDOK). De BGT kent namelijk alleen maar de geometrie van bovengrondse objecten en ondergrondse geometrie wordt hiermee dus genegeerd. Voor het bepalen van de gebouwhoogte voor de wegtypering gebruiken we het 95e percen- tiel van de hoogtepunten van de gebouwen. Volgens RIVM moet het hoogste gebouw- punt in aanmerking worden genomen voor luchtkwaliteitsberekeningen. Echter, het 99e percentiel kan ook uitschieters op schoorste nen bevatten, welke door gebruik te maken van het 95e percentiel worden uitgefilterd. Als input voor de wegen gebruiken we de wegas- sen van het Nationaal Wegenbestand (NWB), beschikbaar via PDOK. Eerstelijnsbebouwing identificeren en koppelen aan wegsegmenten We hebben verschillende methodes ontwik keld die allemaal de eerstelijnsbebouwing als input nodig hebben. Het bepalen van de eer stelijnsbebouwing lijkt een triviaal probleem, maar dat is het niet. Het gebruik van een of Figuur 2 - Links: het studentenprojectteam. Rechts: resultaat van het project: automatisch geclassificeerde wegen in Amsterdam (zie legenda in figuur 5).

Geo-Info | 2019 | | pagina 37