Legend 38 I Geo-Info I 2019-4 sen experts en door verschillen in inschatting van gebouwhoogtes en afstand tot de wegen. In eerste instantie zijn de methoden getest op een kleine dataset, namelijk de Weesperstraat in Amsterdam. In figuur 5 zijn de resultaten te zien van de gewogen gemiddelde methode (links) en de double-sided ray casting-methode (rechts) in combinatie met de wegtypen op de receptorpunten die we gedownload hebben van de NSL-site. De data zijn niet automatisch te vergelijken vanwege een verschil in represen tatie (receptorpunten versus geclassificeerde wegsegmenten). Daarom hebben we de resultaten visueel vergeleken. Voor dertig locaties leveren de beide algo ritmen 26 identieke wegtyperingen op als de typeringen op NSL-site. Dat is een nauw keurigheid van 80%, waarbij voor een aantal mismatches inderdaad de vraag was of de handmatige correctie wel juist was (bijvoor beeld een street canyon op een locatie zonder aangrenzende gebouwen). Hiervoor is nader onderzoek nodig. Vervolgens hebben we de double-sided ray casting-methode toegepast op het gehele wegennetwerk van Amsterdam (rekentijd: ongeveer 2 minuten). Ook hier kunnen we de resultaten alleen visueel evalueren, omdat op de NSL-site alleen receptorpunten met handmatige classificatie beschikbaar zijn voor een beperkt aantal wegen en niet op wegseg menten, zie figuur 6. We zien een oververte genwoordiging van wegtype 1 (brede street canyons), deze komen overeen met de nauwe grachten. Type 3 en 4 zijn zoals te verwachten valt vooral te vinden langs de bredere grachten. Wegen die niet aan grachten grenzen zijn geclassificeerd als type 2 (nauwe straatconfi guratie). Ook dit is aannemelijk. Onze methode toegepast op steden als Groningen, Rotterdam en Delft liet soortgelijke resultaten zien. Verbeteringen De resultaten beschreven in dit artikel zijn al veelbelovend en we vermoeden dat ze verder verbeterd kunnen worden door met een luchtkwaltiteitsexpert naar de precieze imple mentatie te kijken en de keuzes die daarin zijn gemaakt te heroverwegen vanuit het oogpunt van luchtkwaliteit. We hebben al een paar verbeterpunten geconstateerd die hierbij kunnen worden meegenomen, zoals het meenemen van de relatieve lengte van gebouwen ten opzichte van de lengte van de weg. Ook kan deze ratio gebruikt worden om betere keuzes te maken bij het aggregeren van datapunten op de wegas naar een wegtypering voor het hele segment. Een andere mogelijke verbetering is een wegsegment opsplitsen als er over een bepaald gedeelte een duidelijk verschil in wegtype is. Bovendien is het interessant om met een domein expert te kijken voor welke wegen de monitoring nodig is en op welke wijze deze kunnen worden geselecteerd uit het NWB. Tenslotte zijn er verbeteringen in het SRM1- model te overwegen. In de eerste plaats de voorgeschreven minimale lengte van een wegsegment van 100 meter. Vooral in steden kunnen er kruisingen zijn die wegsegmenten korter dan 100 meter in de praktijk kunnen Gewogen Gemiddelde Methode Hoogte Perce ntiel - 95% Weesperstraat Double-Sided Rgy Casting Methode Hoogte Percentiel - 95% Weesperstraat SKcat Ctass RfeCfrptOf P(W! ClUl 1 3 MOftp 1 3 Buil^rtg» 2 4 2 4 Figuur 5 - Resultaten van testgebied Weesperstraat gevisualiseerd met wegtypen op receptorpunten zoals beschikbaar via NSL-site. De wegsegmenten zijn door onze methode geclassificeerd; de receptorpunten ingekleurd naar wegtype komen van de NSL-site.

Geo-Info | 2019 | | pagina 40