2019-4 I Geo-Info Het projectteam van de MSc Geomatics bestaat uit: 39 Figuur 6: Resultaten van double-sided ray casting-methode uitgerekend voor heel Amsterdam. Municipality of Amsterdam Double-Sided Ray Casting Method Height Percentile - 95% Legend Street Class None Buildings WaterSurface rechtvaardigen omdat gebouwpatronen na een kruising regelmatig veranderen. Ook schrijft SRMi voor dat als er in totaal 15 meter open ruimte is er een nieuw weg- segment moet worden gecreëerd. Hierdoor kunnen wegsegmenten ontstaan die korter zijn dan de voorgeschreven 100 meter. Kortom: een automatische methode vraagt om duidelijke en eenduidige richtlijnen daar waar een handmatige classificatie op basis van interpretatie kan afwijken van een van de richtlijnen ten gunste van een andere. Tegelij kertijd is het voordeel van een automatische aanpak dat soortgelijke situaties altijd identiek worden behandeld. Tot slot In dit studentenproject hebben we de haalbaar heid laten zien van het automatisch afleiden van wegtyperingen zoals gebruikt in SRM1 om luchtverontreiniging te berekenen met behulp van 2D- en 3D-geo-informatie. In combinatie met gegevens over het verkeer die gemeenten vanaf 1 januari 2021 beschikbaar moeten stellen, geeft dit een unieke mogelijkheid om lucht verontreiniging ten gevolge van verkeer in de bebouwde komt voor heel Nederland te bepa len. Onze methode geeft al goede resultaten, maar kan waarschijnlijk nog aanzienlijk worden verbeterd als de verschillende parameters zoals wegingsfactoren en aggregatiekeuzes worden geoptimaliseerd in nauwe samenwerking met luchtkwaliteitsexperts. Referenties [1] Ravi Peters, Tom Commandeur, Balazs Dukai en Jantien Sto ter. 2018. 3D-inputgegevens voor geluidssimulaties gege nereerd uit bestaande landsdekkende datasets. Geo-Info 6, 2018, pp. 8-12. [2] RIVM, 2015, Rijksinstituut voor Volksgesondheid en Milieu. Technisce beschrijving van standaardrekenmethode (SRM-1). www.rivm.nl/bibliotheek/rapporten/2014-0127.pdf, 2015. [3] NSL, 2019, Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwa liteit. NSL-monitoringstool. www.nsl-monitoring.nl/viewer/ [4] Balazs Dukai, Hugo Ledoux en Jantien Stoter. 2018. 3D-BAG: actueel en landsdekkend. Geo-Info 5, 2018, pp. 38-42. Dit project is uitgevoerd binnen het door de European Research Council (ERC) li gefinancierde project: Urban modelling in higher dimensions, onder het 'Euro pean Union's Horizon 2020 research and innovation programme. Grant agreement No 677312 UMnD. Studenten: Giulia Ceccarelli, student TUD-MSc Geomatics Wessel de Jongh, student TUD-MSc Geomatics Imke Lansky, student TUD-MSc Geomatics Jinglan Li, student TUD-MSc Geomatics Konstantinos Mastorakis, student TUD-MSc Geomatics Begeleiders: Sander Teeuwisse, adviseur luchtkwaliteit, RIVM Ravi Peters, 3D Geoinformation research group, TU Delft Clara Garcia-Sanchez, 3D Geoinformation research group, TU Delft Jantien Stoter, 3D Geoinformation research group, TU Delft

Geo-Info | 2019 | | pagina 41