Eigen intelligentie en in mutatiesignalering artifi Hoe bereken je een mutatie op een tijdserie van digitale beelden en hoe maak je daar een zinvol bericht van? Kunstmatige intelligentie is daarbij bijzonder waardevol, maar het wordt pas slim als je ook gebruik maakt van je eigen kennis, de kennis van de gebruiker en van open data. 42 I Geo-Info I 2019-4 Door Rob Beck Digitale beeldbewerking suggereert dat analoge beeldbewerking ook kan. Dat klopt. Tot ver in de 2ie eeuw werd nog veel onthoekt en aan 'kleur-dodging' gedaan, enzovoort. Tot de digitale luchtfotocamera in 2005 doorbrak waren digitale beelden vooral satellietopnamen. LANDSAT-i werd gelanceerd in 1972. Ook die beelden werden de eerste isjaar vooral fotografisch bewerkt. Het extraheren van informatie uit beelden is in veel opzichten de heilige graal van de beeld bewerking: het blijft aanmodderen en als je denkt dat je er bent, is dat in sprookjesland. Het oog is moeilijk te verslaan en juist daarom zegt een beeld 'meer dan 1000 woorden'. De speurtocht is echter interessant en zelfs kleine succesjes leiden tot nieuwe diensten. Op figuur 1 is te zien dat bos is gekapt in de periode tussen de opname van de beide beelden. Om de mutatiemelding 'gekapt bos' als een dienst aan de boswachter te leveren moet echter aan nog een aantal voorwaarden worden voldaan: de boswachter moet nog niet weten dat er op een bepaalde plaats bos is gekapt; er moet geen vergunning zijn verleend; de kap moet in het gebied liggen waar de boswachter 'bevoegd gezag' is; de kap moet niet zolang geleden zijn dat er geen zicht meer is op succesvolle recher chering; de melding moet geen 'vals alarm' zijn. Ook is het handig dat er een omschrijving gegeven wordt van de verdwenen bomen (aantal, oppervlak, soort, hoogte, eigenaar, beheervorm, enzovoort). Kortom, er gaapt nog een gat tussen de levering van een beeld, de daarop volgende beeldanalyse en de dienst waarmee de boswachter handelend kan optreden. In dat gat zit de heilige graal verstopt. Laten we op zoek gaan. Classificatiealgoritmiek Om op een beeld de 'open plek' te vinden is een algoritme nodig dat onderscheid maakt tussen bos en geen bos. Dat kan worden uitgevoerd door van pixels (of bijvoorbeeld van LiDAR-punten) voor 'bos' en 'open plek' de waarden in de waarneming op te zoeken (golflengtes, hoogte, enzovoort) en die te beschrijven als bos en open plek en dat vervolgens voor het hele beeld uit te voeren. Oorspronkelijk werd voor deze pixelgewijze classificatie vooral het 'maximum likelihood'- algoritme gebruikt. Hoe beter je de klassen kent, hoe beter het resultaat. Een open plek in Figuur 1 links - Een satellietfoto. Figuur 1 rechts - Een aantal verdwenen bomen (in het oranje).

Geo-Info | 2019 | | pagina 44