f Het 'één keer raken' proces in geodata actualisatie V 44 Geo-Info I 2019-4 Bij TU Delft: OTB en blad OTB Omgeving gestopt Jk inwinnme mutaties Veranderingen uit beelden, eni. werkinstructie werkcontrole 1 Registratie in functie Regie door beheerder Figuur 3 - Neuraal netwerk met meerdere lagen: geschikt voor deep learning. kapvlakte': De professional wil slechts het bericht ontvangen over de verandering die om zijn/haar actie vraagt. Bij voorkeur zo dat die actie eendui dig en controleerbaar is, waarmee we terug zijn bij het 'één keer raken'-werkproces, besproken in de vorige Geo-info-afleveringen (zie figuur 4). Dit geldt niet alleen voor boswachters, maar voor iedere professional en amateur die met locatiegebonden informatie te maken heeft. Om van de detectie van een mutatie naar een precies bericht voor de professional te komen is een sleutel nodig. Naar onze mening ligt de sleutel in het zinnetje in de kop: De wereld bestaat uit gebouwen, percelen, watergangen, enzovoort net als in de BGT. En bomen die overal boven groeien. De verandering op een beeld kunnen we koppelen aan het geo- object. indien we weten wat dat object voor de specifieke gebruiker betekent, kunnen we hem een betekenisvol bericht sturen, eventueel met een plaatje. De semantiek, de taal van het bericht, ontstaat uit de aard van gesignaleerde verandering, de kennis van het veranderende object en de vocabulaire van de gebruiker. Eigen intelligentie of AI? is dit proces te automatiseren? Wis en zeker. En wel in een combinatie van in regels gevan gen intelligentie en Ai. Deep learning-algorit- men zijn bijzonder goed in het signaleren van veranderingen in een object. Een deel van die veranderingen wordt echter veroorzaakt door de invloed die objecten op elkaar hebben in Per 1 juli 2019 hield de afdeling OTB - Onder zoek voor de gebouwde omgeving (van de faculteit Bouwkunde van de TU Delft) op te bestaan. Van 1985-2015 was het OTB het onderzoeks instituut voor Technische Bestuurskunde. Num- beelden: een zich verplaatsende auto is een mutatie op de weg eronder, de schaduw van een wolk of van een boom in een akker bij een andere zonnestand, enzovoort. Er zijn meerdere strategieën denkbaar om deze 'ruis' te ondervangen: schaduwen classificeren als schaduwen (en ze natuurlijk niet als bericht doorgeven); schaduwen terugrekenen tot de objecten die ze veroorzaken. Een verandering van een scha duw kan duiden op een relevante verandering in het object dat de schaduw werpt; het gebruiken van een tijd serie van beelden waarin een deep learning-algoritme zelf het belang van de verandering analyseert. in mer 2019-1 was ook het laatste nummer van het kwartaalblad OTB Omgeving, onder andere ook voor geo-informatie en grondbeleid. De onder zoeksgroepen van de afdeling zijn opgenomen in bestaande afdelingen van Bouwkunde. Vol gens NGT Geodesia 1986-3 heette Dekaan Ligte- rink van de afdeling Geodesie van de TU Delft in de volgende kwaliteitscontrole worden de gevonden fouten gebruikt om de werking van het algoritme aan te passen. Een deep learning-algoritme heeft dus een enorme voorsprong als het object-specifiek kan werken. Objectspecifieke signaalgeneratoren (OBSG's) staan op een beeld in relatie tot elkaar zoals de objecten. Een boom groeit boven een akkerrand, een auto rijdt (waarschijnlijk) op een weg, enzovoort. Het automatisch detecteren van relevante mutaties is daarmee noodza kelijkerwijs 'holistisch' van aard. Het systeem waarbinnen OBSG's kunnen samenwerken wordt nu ontwikkeld binnen NEO. Daarnaast wordt gewerkt aan het verbeteren van afzon derlijke OBSG's, door de eigenschappen van objecten te beschrijven, zoals de gebruiker die wil weten, maar vanzelfsprekend ook over vorm en hoogte en dynamiek (groei, bladverliezend heid, enzovoort). in het laatste artikel van deze serie worden voorbeelden besproken. De vorige afleveringen van deze serie zijn ook in Geo-info verschenen. Rob Beck is directeur van NEO BV. Hij is bereikbaar via rob.beck@neo.nl. zijn nieuwjaarsrede allereerst de medewerkers van het OTB (onderzoeksinstituut voor Techni sche Bestuurskunde) een bijzonder welkom toe, omdat ze pas drie maanden daarvoor bij Geode sie waren 'ingetrokken. Adri den Boer, redacteur Deep Learning Neural Network O Hidden Layer 9 Ouipul Layer Figuur 4 - Een keer raken in de regie van geodatabijhouding:iIndien mutatiesignaal en werkinstructie signaal correct zijn gedocumenteerd, dan is de controle geautomatiseerd uit te voeren.

Geo-Info | 2019 | | pagina 46