Grenzeloze palen in musea 2019-4 I Geo-Info 47 Veel grenspalen in den lande staan nog steeds op hun goed uitgezette plekken. In eerdere nummers van dit jaar stonden grenspalen uit Nijkerk en Hoogland nog steeds op hun goede locaties afgebeeld. Museaal is dat anders. De 'Mussertpalen' uit Hoogland hebben alleen het provinciewapen van Utrecht. Ze geven ook slechts de eigendomsgrens tussen provinciale en particuliere grond aan. Vond Mussert de kadastrale registratie daarvan onvoldoende? Holland en Utrecht In Amersfoort prijkt een provinciale grenspaal, een zogenaamde Leeuwenpaal, met de wapens van de provincies Utrecht én het nog ongesplitste Hol land (van voor 1840 dus). Kent de afgebeelde Hol landse kant één leeuw, de Utrechtse kant heeft er nog twéé. Bij nieuwere palen is de leeuw van Hol land vervangen door de drie leeuwen van Noord Holland. De granieten paal van ooit 150 centimeter hoog komt dus van die provinciegrens, heeft num mer 6 en is vervangen. 'De oorspronkelijke paal staat in Amersfoort, in de tuin van het stadsmu seum Flehite, weliswaar korter dan origineel, maar voor de rest in redelijke staat,' aldus de website van een kenner. 'Wanneer de paal daar is weggehaald en of dat regulier is gebeurd kon de conservator van het museum mij niet vertellen', aldus die web master van utrech.blogspot.com. De museale website geeft wel aan waar hij van daan kwam: 'Deze paal stond oorspronkelijk in wat nu de tuin is van Jan Burger, woonachtig Goyergracht Zuid 51 te Eemnes.' Dat is van voor de AVG en lijkt beperkt houdbaar, maar het staat ook zo op utrechtaltijd.nl. Het was één van Frederiek Breedijk laat zien dat deze paal geen 1,50 m hoog meer is.... de eerste 16 van de in totaal 23 palen, waarvan de rooilijn gericht was op de Utrechtse Dom. Ze legden de oostgrens van het Hollandse Gooi vast. En die rechte lijn is nog steeds op vele kaarten te zien. Frederiek Breedijk (167 cm) wordt weer bedankt voor minstens de hoogte illustratie. Zo'n steen alleen zou toch niet dub bel in een blad komen? De Nachtwacht is toch ook niks zonder dat meisje erbij? Gelre en Gulik De internetdocumentatie van een ook museaal herplaatste paal in het Openluchtmuseum in Arnhem is beter: 'Grenspaal van Namense hard steen, afkomstig uit Roosteren. Deze paal, moge lijk van vóór 1600, stond op de grens van de vroe- Ook herplaatste grenspaal uit Roosteren met opschrift Gulick in het Openluchtmuseum in Arn hem (bron: www.openluchtmuseum.nl) gere hertogdommen Gelre en Gulik. Op de paal staat een Gotisch inschrift. De paal is 175 centi meter lang en weegt circa 700 kilo. De grenspaal is in 1914 aan het museum geschonken door de burgemeester van Roosteren.' Bron Jaap Groeneveld, De oostgrens van Holland langs het Gooi na 1300, in: Tussen Vecht en Eem 2004, p. 268 e.v. Adri den Boer, redacteur en wil hem wéér verplaatsen (foto's José Broekhuizen).

Geo-Info | 2019 | | pagina 49