Koning opent eerste ICHC- tentoonstelling Verslag Onder overweldigende belangstelling opende koning Willem-Alexander op 28 juni in zijn paleis op de Dam in Amsterdam de eerste van ten minste acht tentoonstellingen die in het Tropeninstituut gehouden ICHC-congres in Amsterdam zijn georganiseerd van 14-19 juli. Onder de titel 'Het universum van Amsterdam' werden in de Burgerzaal en aanpalende ruimtes kartografische schatten uit de Amsterdamse Gouden Eeuw gepresenteerd. 4 Geo-Info I 2019-4 Zijne Majesteit de Koning in gesprek met Alice Taatgen, conservator Koninklijk Paleis Amsterdam na opening van de tentoonstelling. De projectie van de hemel lichamen op de kaart van de noordelijke sterrenhemel in de vloer van de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis Amsterdam is nog net te zien (foto: Sytske Postma). Hier is geen mooiere ruimte voor te bedenken dan de Burgerzaal, waar op de vloer drie ronde mozaïeken van elk 6,5 meter doorsnee de twee halfronden en de sterrenhemel weer geven. Ze zijn bij de bouw door Joan Blaeu vormgegeven en in de i8e eeuw gerestaureerd en bijgewerkt naar de toenmalige stand der ontdekkingen en duiden nog steeds op de mondiale ambitie van de stad Amsterdam. Hemelkaart Bij deze gelegenheid verwelkomde Claudia Hörster, directeur van de Koninklijke Verzame lingen, namens de koning de genodigden. Daarna gaf Alice Taatgen, de conservator van het Koninklijk Paleis, een toelichting op de ontdekking van de hemelkaart. Dat klinkt raar, ontdekking van een kaart die er al sedert 1663 ligt, maar we weten pas onlangs hoe de nu afgesleten hemelkaart er vroeger uit heeft gezien. We zien nu nog 792 in het marmer aan gebrachte messing sterren, waarvan de grootte correspondeert met hun helderheid. Bovendien zijn er enkele messing details van sterrenbeel den te zien, zoals van de Schorpioen, de Kreeft en de knots van Hercules. Er is ontdekt dat de rest van de sterrenbeelden ooit ook aanwezig is geweest, als schildering op de vloer, maar dat deze er door het intense gebruik van de zaal door de bezoekers van afgesleten is. Ter gelegenheid van de opening zijn de tekeningen van de sterrenbeelden nu virtueel gereconstrueerd: een voor een en ten slotte allemaal samen werden ze geprojecteerd op de messing resten van de hemelkaart, zodat deze weer compleet te zien was. Mevrouw Hörster toonde de koning de gere construeerde beelden en nam hem daarna mee op een tocht langs de geëxposeerde kartografische schatten. Verreweg de meeste daarvan zijn afkomstig van het Allard Pierson (nieuwe naam van de Bijzondere Collecties van de UvA), de samenwerkingspartner waar mee het Koninklijk Paleis Amsterdam deze expositie had georganiseerd. Maar ook op de beide halfronden had men digitaal ingegrepen: dankzij de projectie was er als het ware te zien wanneer welk deel van de aarde ontdekt en in kaart gebracht was.

Geo-Info | 2019 | | pagina 6