2019-4 I Geo-Info Links een in het heelal rondzwevende knots en rechts virtueel weer in verband gebracht met Hercules' sterrenbeeld (foto's: Ferjan Ormeling). Hoewel daar voor echte kaarthistorici nog wel wat op af te dingen viel, was het toch een uiterst geslaagde verbinding van de 17-eeuwse en 21-eeuwse technieken. Handelsgebieden De tentoonstelling was op initiatief van het Koninklijk Paleis Amsterdam tot stand geko men en kon in betrekkelijk korte tijd worden gerealiseerd. Natuurlijk had men kaarten van de beroemde koopstad zelf opgenomen (met name van de verschillende stadsuitbreidingen) en kaarten van Holland en de Republiek (een selectie van titelprenten van de vele in Amster dam uitgegeven atlassen en voorbeelden van de zeekaarten en leeskaarten waarmee produc ten over de wereldzeeën naar Amsterdam kwa men). Kaarten van in de Gouden Eeuw ontdekte en door de Nederlanders bevaren gebieden (de handelsgebieden van de VOC en WIC) waren tentoongesteld, maar ook wetenschappelijke producten zoals de sterrenkaarten van Cellarius. Het best bewaard gebleven zijn de voor de elite bedoelde producten zoals de 11-delige atlassen van Blaeu, de door Romeyn de Hooghe gedeco reerde kaarten of de als geschenk aan wereldlijke machthebbers bedoelde reuzenatlassen. Hiervan was het exemplaar tentoongesteld dat ooit aan de Grote Keurvorst was aangeboden en nu in de Nationale Bibliotheek in Berlijn staat. Naar verluid werd de atlas alleen uitgeleend op voorwaarde dat er een foto beschikbaar zou komen waarop koning Willem-Alexander de atlas bekeek. Zeker met de virtueel weer in zijn oude luister herstelde hemelkaart en de ambiance van de Burgerzaal was het een indrukwekkend begin van de ICHC-festiviteiten, op royale wijze geopend. De andere tentoonstellingen voor het ICHC zijn of waren de pop-up tentoonstellingen in de Universiteitsbibliotheek Utrecht op 12 juli, in de UB Leiden op 13 juli, die in het Allard Pierson Museum op 14 juli, die in het Rijksarchief en de KB in Den Haag op 16 juli, die in het Stadsarchief Amsterdam op 18 juli en die in het Scheepvaartmuseum in dezelfde plaats (ook die blijft de hele zomer open). Van de tentoonstelling in het Koninklijk Paleis is een gids verschenen: Het universum van Amsterdam. Deze gids is in het Nederlands en in het Engels met een beschrijving en duiding van het geëxposeerde materiaal door Reinder Storm en een beschrijving van de mozaïeken door Alice Taatgen. De tentoonstelling in het paleis blijft tot 22 september 2019 te zien. Ferjan Ormeling, redacteur De ontdekking van Amerika, stand 1778. Het gele gebied moest nog ontdekt worden (foto: Ferjan Ormeling).

Geo-Info | 2019 | | pagina 7