Ten hemel wijzende landmeter van tin Kijkjes in keukens zijn vaak leuk. Zo stond in nummer 2019-1 van het personeelsmagazine OnderOns van het Kadaster de tegeltjeswijsheid 'Als je van het ene perceel naar het andere loopt, dan is dat grensoverschrijdend gedrag.' Een kijkje in de oude keuken van de GIN-familie is ook leuk. Geo-Info I 2019-4 Door Adri den Boer Foto: Mieke den Boer-Snoei. Per 1 januari 1983 mocht ik vanuit de Vereniging Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat redactie lid worden van Geodesia. Dienst, vereniging en vak blad verdwenen op den duur, maar ik mocht blijven. Bij de blijken van waardering hoorde in de jaren 80 jaarlijks een tinnen beeldje van een 'oud ambacht' (9 cm hoog en circa 170 gram zwaar). Er springt één beeldje uit waar vier keer door anderen over geschreven is in NGTGeodesia. De eerste keer was in nummer 1989-11 op pagina 538: 'Ter gelegen heid van het 15e NGL-congres is door de Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde een tinnen beeldje van een landmeter ontworpen.' Het was verkrijgbaar door overmaking van ƒ55 op de NGL-bankrekening. 'De eerste beeldjes zullen vanaf begin december worden verzonden.' C.M. Maris was het bestuurslid voor inlichtingen. Er stond een foto bij van alleen dit landmetersbeeldje. In nummer 1989-12 stond zonder foto op pagina 572 dat Jan Schoenmaker op het congres aan de vier voorzitters een tinnen replica van het beeldje 'De landmeter' gaf. In nummer 1990-9 waren de beeldjes nog steeds leverbaar voor ƒ55. In nummer 1991-1 stond iets over een beloning voor twee heren op de NGL-rayonbijeenkomst Zuid-West Nederland. Zij kregen (ook als dank voor vrijwilligerswerk) het nostalgisch tinnen beeldje van de ten hemel wijzende landmeter - nu reeds een kostbaar 'collector's item'. Professor Kees Zandvliet (UvA) poneerde dit jaar op de Jansoni- uslezing ook al dat kartografen door het maken van kaarten 'eer aan Gods schepping betoonden' (Caert-Thresoor 2019-1). Zelfs ik wees er nóóit op dat het door de Stichting NGL zogenaamd zelf ontworpen beeldje al een ten hemel wijzende fotograaf als tweelingbroer had. Zelfs zijn aardse tas op de grond was eender. Bijgaande foto toont de beide eeneiige broers. In weet nog dat ik als redacteur eerst het beeldje van de fotograaf al kreeg en dus bij ontvangst van de landmeter meer wist dan de modale lezer van het blad. Het is nu toch niet meer ondankbaar om daar onthullend over te schrijven? Niet omdat de landmeter twintig jaar oud wordt, maar omdat de veilingsite www.catawiki.nl regelmatig van die tin nen beeldjes van oude ambachten aanbiedt, al dan niet met 'lichte gebruikssporen' (al kan ik me geen ander gebruik dan afstoffen voorstellen). Je ziet daarop ook regelmatig beeldjes van de fotograaf staan, maar nooit die van zijn waterpassende tweelingbroer. Die is unieker en vast meer waard, zeker als duo. NGL: nogmaals dank dus! Het beeldje is nog steeds te bestellen bij de gieter in het Gelderse Alphen, nu voor €28,95. Je kunt er zelfs een marmeren voetstuk met persoonlijke gravure bij kopen. Hoewel de driepoot intussen iets anders is dan die van 1989 lijkt dit marktaanbod nog steeds het gevolg van een NGL-bestuursbe- sluit te zijn. Adri den Boer is redacteur van Geo-lnfo en hoofdredacteur van De Hollandse Cirkel. Hij is te bereiken via adri.den.boer@geo-info.nl

Geo-Info | 2019 | | pagina 8