De geschiedenis van Nederland in 100 oude kaarten DE GESCHIEDENIS VAN NEDERLAND Boek IN 100 OUDE KAARTEN Op 6 juni 2019 presenteerde Marieke van Delft (conservator oude drukken, Koninklijke Bibliotheek) en Reinder Storm (conservator kartografie, Kaartenzaal UvA) hun nieuwe boek over de Nederlandse geschiedenis, verteld aan de hand van 100 oude kaarten, in de aula van de Koninklijke Bibliotheek. De gekozen kaarten zijn vooral geselecteerd uit de collecties van de KB en de Bijzondere Collecties (die instantie heet nu officieel Allard Pierson) van de UvA. 2019-4 I Geo-Info 7 KS&, ^«ÜSS! UANNQO Ma rieke van Delft en Rei nder Storm Schrijver van reisverhalen Alexander Reeuwijk leidde, na de opening door KB-Directeur Lily Knib- beler, een forumdiscussie tussen de beide auteurs, uitgever Maarten van Steenbergen en beroepsrei ziger Jelle Brandt Corstius. Voor de laatste auteur was De Bosatlas (en wel de geïllustreerde editie van 1983) het belangrijkste boek uit zijn leven, en hij ver telde dat ook de klank van plaatsnamen ('Odessa' bijvoorbeeld) voor hem bepalend kan zijn voor het bepalen van zijn reisdoel. De uitgever gaf de randvoorwaarden aan waar de auteurs aan gebon den waren. Die vertelden hoe ze bij de selectie te werk gegaan waren. Er is bijna geen onderwerp te bedenken waarvoor geen relevante kaart bestaat, en behalve het passen in de gekozen tijdspanne (1307-1953) en het relevant zijn voor de verschillende belangrijke periodes in onze geschiedenis moesten de kaarten ook geografisch representatief zijn (dat wil zeggen dat alle provincies vertegenwoordigd moesten zijn). Daarnaast moest de selectie ook thematisch representatief zijn. Kaarthistorische rele vantie was niet gevraagd en is ook niet aanwezig. Wel moesten de kaarten fraai zijn, en ze moesten deels het verhaal vertellen, aangevuld door de commentaren van de auteurs. De opzet was de gekozen kaarten elk op een spread af te beelden, gevolgd door twee pagina's met commentaar op de kaart, volgens een vast stramien. Brandt Corstius gaf aan dat elders de ondergrond gelijk blijft, maar dat Nederland sedert 1307 totaal veranderd is, wat de geschiedenis een extra dimensie geeft. Hij vond desgevraagd de fraaiste kaart in het boek de cholerakaart van Amster dam uit 1866. Van Delft gaf de voorkeur aan de Hattingakaart van Walcheren waar de karteerders zichzelf ook hebben weergegeven in de kaartrand, terwijl Storm de kaart van de vrouwenarbeid rond de eeuwwisseling prefereerde. Het talrijke publiek kon hierna de auteurs ook nog vragen stellen, waarna Jelle Brandt Corstius van de uitgever het eerste exemplaar van het boek ontving. De uitgave van het boek betrof een samenwerking tussen uitgever Lannoo, de Koninklijke Biblio theek en de Allard Pierson-collectie van de UvA. Een paar kaarten waren aan andere collecties zoals het Nationaal Archief en het Amsterdamse gemeentearchief ontleend. Het lijkt me een goede ontwikkeling dat medewerkers van deze collecties ook zelf de tijd krijgen om in deze vorm over hun kaartcollecties te publiceren en daarmee aandacht voor en bekendheid van die collecties stimuleren. Ter gelegenheid van de presentatie van dit boek was in de KB een tentoonstelling ingericht van 40 kaarten die de geschiedenis van Nederland markeren. Ferjan Ormeling, redacteur.

Geo-Info | 2019 | | pagina 9