mm THEMA 2019-5 I Geo-Info 9 Amsterdam Linked Data Verdienen Gebouwen Filter by tag," iMfrapïTy person* events ftw«-Ltaie Objects fcgl vocabulary Figuur 2 - Visualisatie AliDa (Amsterdam Linked Data Cloud), Menno den Engelse (Islands of Meaning). Die linked open data worden vervolgens verbon den met een geografisch-temporele infrastruc tuur. Dit vereist het op uniforme wijze georefe- reren en vectoriseren van de historische kaarten van Amsterdam, om deze vervolgens als 'tiles' en 'linked data' beschikbaar te stellen [3]. Op deze manier ontstaan de historische basiskaarten waaraan de data kunnen worden gekoppeld. Om dat mogelijk te maken moeten in de datasets zelf tevens de verwijzingen naar buurten, straten, gebouwen, historische geografische namen en personen worden geïdentificeerd. Tenslotte is het de ambitie om de historische stad na te bouwen in 3D, eveneens op een manier die de transformaties door de tijd heen zichtbaar maakt en dus is verrijkt met de vierde dimensie tijd. Hiertoe wordt er samengewerkt met de gemeente Amsterdam, waar wordt gewerkt aan een 3D-basismodel, dat momenteel gebouwd wordt in Unity en open beschikbaar komt voor alle toepassin gen voor stadsontwikkeling waarbij 3D een toegevoegde waarde biedt. Wat is er tot nu toe gerealiseerd? Belangrijke input voor de data store is de afge lopen twee jaar geleverd vanuit het AdamLink- project van AdamNet, de stichting waarin de bibliotheken van de Amsterdamse erfgoedin stellingen samenwerken. Doel van het project, dat deels werd gesubsidieerd door de stichting Pica, was het verbinden van de Amsterdamse collecties en deze als linked open data beschikbaar te maken. Hiertoe werden in de metadata van de diverse collecties personen, buurten, straten, gebouwen en historische geografische aanduidingen geïdentificeerd en voorzien van unieke identifiers (URI's) voor alle bekende personen, gebouwen, straten en buurten. Waar mogelijk werden deze data eveneens gekoppeld aan bestaande identifiers (van onder meer de Basisregistratie Adressen en Gebouwen, RKD Artists en Wikidata), om de uitwisselbaarheid verder te vergroten. De data zijn vervolgens beschikbaar gesteld in RDF- formaat, zodat ze kunnen worden verbonden met elke andere linked dataset [4]. Het resultaat van deze inspanning is te zien op de AdamLink-website [5], waar verschil lende toepassingen gepresenteerd worden die een indruk geven van wat je met deze geografische infrastructuur kunt doen. Zo kun je met de Straatbeelden-applicatie zoeken naar een straat in Amsterdam, waarna je al het beeldmateriaal te zien krijgt dat er over jouw straat in de Amsterdamse bibliotheken en archieven beschikbaar is. Of je bekijkt via de Portretten per beroep-app, waar de personen uit de Amsterdamse collecties verbonden zijn met de informatie achter hun Wikipedia pagina's, wat hun beroepen zijn qua informa tie en wat hun beroepen zijn (en dan blijken daar, naast kunstschilders, schrijvers en politici, ook anarchisten, Bijbelvertalers en juridisch dichters tussen te zitten). Voor de fijnmaziger geografische referenties kon worden voortgebouwd op de basis die Hans Mol aan de Fryske Akademy heeft gelegd onder de naam 'HisGIS', met de ontslui ting op het perceel van het oudste kadaster (1832) en de koppeling op adresniveau daaraan van het bevolkingsregister van 1851, het kiesregister van 1853 en het adresboek van 1855. In een door de nationale infrastructuur voor digitale geesteswetenschappen CLARIAH gefinancierd project werd deze geo-infrastruc- tuur het afgelopen jaar binnen de generieke CLARIAH-infrastructuur van het Humanities Cluster van de KNAW beschikbaar gemaakt als linked open data. Daarmee komen deze data en tools niet alleen ter beschikking voor onderzoek naar Amsterdam, maar ook voor digitaal geesteswetenschappelijk onderzoek in het algemeen. Daarnaast omvatte het project drie inhoudelijke studies (in de taalkunde, sociale economische geschiedenis en mediastudies) die de mogelijkheden van deze geografische infrastructuur demonstreren voor historisch onderzoek. Voor de historische 3D-modellen van de stad wordt momenteel geïnventariseerd welke data beschikbaar zijn over de kavels en gevelhoogtes. Het plan is om op basis van de beschikbare data met City Engine een schetsmodel te maken in grijstinten, waarin de mate van zekerheid over de gemodelleerde omgeving zal worden aangegeven met nader te bepalen visualisatietechnieken. Deze histori sche schetsmodellen kunnen functioneren als 'kapstok' voor de bijpassende stadsgezichten en voor de in detail uitgewerkte 3D-modellen die voortkomen uit de diverse onderzoekspro jecten en die toegang geven tot de interieurs. Bij de Universiteit van Amsterdam zijn in de context van het CREATE-project en in samen werking met het 4D Research Lab al modellen gemaakt van 't Paradijs, de residentie van de

Geo-Info | 2019 | | pagina 11