THEMA 2019-5 I Geo-Info 11 Figuur 4b - sD-modei in wording van Herengracht 573, Chiara Piccoii (Universiteit van Amsterdam), Virtual Interiors project. waarbij beslissingen voor de toekomst worden geïnformeerd door lessen en ervaringen uit het verleden. De locatiegebonden toegang tot de historische informatie over de stad en haar bewoners helpt bij beslissingen over de bebouwde omgeving, zoals het verlenen van vergunningen voor monumentale gebouwen of herstelwerkzaamheden aan de kades en andere stedelijke infrastructuur. Tevens biedt de tijdmachine een schat aan informatie om het gebruik en de beleving van de openbare ruimte te reconstrueren, ter lering en inspi ratie voor hedendaagse stadsontwikkeling. Daarbij wordt gebruik gemaakt van slimme technologie voor informatie extractie en verwerking (onder meer kunstmatige intel ligentie voor het lezen van handschriften en herkennen van plaatsen, personen en gebeurtenissen), maar ook van de kennis en interesse van de burgers zelf, via toepassingen voor crowdsourcing en citizen science. Figuur 4c - sD-modeiinterieur, Chiara Piccoii (Universiteit van Amsterdam), Virtual Interiors project. zoomen op specifieke plaatsen, objecten en gebeurtenissen (zie figuren 4b en 4c). Een dergelijke methode biedt een ongeëve naard zicht op de geschiedenis van culturele consumptie van burgers uit allerlei sectoren van de maatschappij, een fenomeen dat voorheen bijzonder moeilijk te vangen was en slechts anekdotisch, via steekproeven, kon worden onderzocht. De Amsterdam Time Machine geeft zo zicht op de geschiedenis 'van onderaf', vanuit het perspectief van de bewoners en gebruikers van de stad. Naast het onderzoek biedt de Amsterdam Time Machine ook nieuwe kansen voor het onderwijs. Momenteel verkennen we samenwerking met de stichting In mijn buurt, die projecten doen op basisscholen waarbij leerlingen uit groep 7 en 8 worden voorbereid op interviews met mensen uit de buurt die vertellen over hun ervaringen met de Tweede Wereldoorlog, migratie of het koloniale verleden van Nederland. De tijdmachine kan helpen om leerlingen voor te bereiden op deze ontmoetingen, door ze virtueel te laten ervaren hoe de buurt er in het verleden uitzag en ze toegang te geven tot de bronnen met informatie over dit lokale verleden. De Amsterdam Time Machine, met zijn locatiegebonden toegang tot de 'big data' van het verleden, biedt toegang tot het lange termijngeheugen van de stad. Daarmee is het ook een belangrijke bron voor effec tief stedelijk beleid en stadsontwikkeling, Een tijdmachine voor Europa Het tijdmachineconcept blijkt zeer aansteke lijk: naast Venetië en Amsterdam zijn er inmid dels een kleine twintig andere lokale Time Machines in de maak, waaronder in Nederland die van Limburg (geleid door De Domijnen in Sittard), Utrecht (geleid door de Universiteit Utrecht), Dordrecht (geleid door de Stichting Verborgen Stad) en Friesland (geleid door de Fryske Akademy). Binnen de onlangs opge richte Time Machine Organization [7] werken inmiddels ruim 400 partners uit 34 landen aan de realisatie van een tijdmachine voor heel Europa, inclusief de dorpen en landschap pen. Onlangs ontving dit consortium van de Europese Commissie een miljoen euro om de plannen nader uit te werken. Zo ontstaat op termijn een temporeel-geografische infrastructuur die de droom van het ruimte tijdreizen een stapje dichterbij brengt. Referenties [1] amsterdamtimemachine.nl/category/consortium/ [2] www.goldenagents.org/ [3] amsterdamtimemachine.nl/category/data/maps/ [4] adamlink.nl/data [5] lab.adamlink.nl/ [6] virtualinteriorsproject.nl/ [7] www.timemachine.eu/ Juiia Noordegraaf is hoog- ieraar digitaai erfgoed aan de Universiteit van Amster dam. Juiia is bereikbaar via J.J.Noordegraaf@uva.ni. Fotograaf pasfoto: Bob Bronshoff.

Geo-Info | 2019 | | pagina 13