Mobiliteit op de kaart Kartografie We laten steeds meer digitale voet afdrukken achter: zéér waardevolle informatie voor verkeersmanagers en beleidsmakers. Maar hoe analyseren we al deze mobiliteits data en hoe brengen we deze steeds omvangrijkere informatie in kaart? 12 Geo-Info I 2019-5 Door Sander van der Drift Het is half 8 in de ochtend. De slagboom van de parkeergarage gaat automatisch open na het scannen van mijn kenteken. De navigatie geeft aan dat er wegwerkzaamheden zijn en dat mijn verwachte aankomsttijd kwart voor negen is. Het slimme systeem houdt daarbij rekening met het actuele verkeer. Bij het eerste verkeerslicht wordt mijn voertuig geteld door een meetlus en tijdens de eerste kilometers wordt mijn bluetoothsignaal op meerdere plekken opgepikt - waarmee wegbeheerders actuele reistijden monitoren. Ondertussen meet de CAN-bus-sensor van mijn auto diverse trillingen en de frequentie van de ruitenwissers, een indicatie van een oneffen wegdekverharding en lichte regen. Ik ben de stad nog niet eens uit. Meten, meten en nog eens meten. Traditio nele verkeerstellingen worden steeds vaker ingeruild voor moderne methodes waarbij gebruik wordt gemaakt van slimme camera's, sensoren en data die afkomstig zijn van navigatiesystemen of mobiele telefoons. Systemen die continu actief zijn en een onaf gebroken reeks data genereren. Die systemen worden steeds slimmer. Met behulp van kunstmatige intelligentie zijn camera's in staat om voertuigen te tellen, onderscheid te maken tussen voertuigtypes en zelfs om afslagbewegingen vast te leggen. Deze camera's hebben nu nog vaak een vaste locatie, maar Rijkswaterstaat experimenteert al met drones waarmee in één keer hele knoop punten in beeld gebracht kunnen worden. Floating car data Maar ook jij en ik zijn sensoren. Met onze mobiele telefoons en navigatiesystemen genereren we onder andere floating car data (FCD). Onze GPS-signalen worden voortdurend geanalyseerd als we op de weg zijn, resulte rend in realtime inzicht in de actuele snelheid op vrijwel elk wegvak in Nederland. En dan zijn we er nog lang niet. Denk bijvoorbeeld aan OV-chipkaartdata, realtime posities van bussen en trams, realtime bezettingsgraden van parkeergarages, brugopeningen en wegwerk zaamheden. Maar ook meer statische data zoals mobiliteitsprognoses van het Centraal Planbureau en verkeersnetwerken zoals het Nationaal Wegenbestand en OpenStreetMap. Deze data zijn niet alleen interessant voor automobilisten die met een navigatiesysteem hun actuele reistijd willen weten, maar ook nuttig voor beleidsmakers om het verleden te analyseren en voor verkeersmanagers om de situatie in de komende minuten en uren te voorspellen. Deze datarijkdom biedt ongekende nieuwe mogelijkheden om het mobiliteitssysteem te analyseren, te begrijpen en bij te sturen. Maar de grote hoeveelheden data betekenen ook nieuwe uitdagingen op het gebied van verwerking, analyse en visualisatie, want hoe haal je de juiste inzichten uit die bergen met data? En hoe breng je dit in kaart? Geo-informatie binnen het mobiliteitsdomein Binnen het GIS-domein is mobiliteit een specialisme op zich. Naast een ruimtelijk component hebben de databronnen veelal een temporele dimensie en zijn ze sterk net- werkgericht. Denk bijvoorbeeld aan automo bilisten, fietsers en OV-reizigers (ruimtelijk-tem porele punten) die routes afleggen over een wegennetwerk (lijnen). Er wordt voornamelijk gebruik gemaakt van complexe vectordata, welke vaak rijrichting-specifieke attributen bevat. Voor analyses wordt gebruik gemaakt van gangbare GIS-functionaliteiten zoals 'spatial joins', 'intersecties' en 'geo-coding'. Daarnaast kent de mobiliteit haar eigen unieke analysemethoden zoals 'routezoekalgoritmes', 'isochroonberekeningen', 'lineaire referentie', 'mapmatching' en 'zwaartekrachtmodellen'. Deze complexiteit uit zich ook in de kartografie, waarbij rijrichting-specifieke attributen, stromen van herkomsten naar bestemmingen en de temporele component de grootste uitdagin gen vormen. Analyse van mobiliteitsdata voor publieke doeleinden wordt uitgevoerd door dataspecialisten, terwijl de eindgebruikers bestuurders of stedenbouwkundigen zijn. De uitdaging is om deze barrière te slechten. In een aantal voorbeelden laat ik zien hoe mobiliteitsdata gevisualiseerd kan worden in een inzichtelijke en begrijpelijke vorm. Als tradi tionele kaart en in interactieve webapplicaties. Mobiliteitsnetwerken In de OV-visie Rotterdam onderzoekt de gemeente Rotterdam de koers voor het Rot terdamse openbaar vervoersysteem voor de aankomende 20 jaar. Hierin wordt ingespeeld op de groeiende stad en de bijbehorende

Geo-Info | 2019 | | pagina 14