Kartografische effecten van Kartografie In 2021 is het zover. Dan treedt de Omgevingswet in werking. Bij de Omgevingswet hoort een goede digitale ondersteuning. Dat is het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). Alle digitale informatie is straks op één plek te vinden: het Omgevingsloket. Via dit loket kan iedereen snel zien wat op een bepaalde locatie wel en niet mag volgens de Omgevingswet. Met de Omgevingswet komen ruimtelijke ordeningsplannen zoals we die nu gebruiken, zoals het bestemmingsplan en de structuurvisie te vervallen. Daarvoor in de plaats komen omgevingsdocumenten zoals het omgevingsplan en omgevingsvisie. In dit artikel wordt op hoofdlijnen beschreven wat de Omgevingswet voor de kartografie zal betekenen. 20 Geo-Info I 2019-5 Door Gineke van Putten De Omgevingswet bundelt en moderniseert wetten voor ruimte, wonen, infrastructuur, milieu, natuur en water in één wet. Met de Omgevings wet wil de overheid de regels voor ruimtelijke plannen vereenvoudigen en samenvoegen. Vanaf202i treedt de wet in werking. De Omge vingswet vervangt 26 wetten geheel of gedeelte lijk, waaronder de Wet ruimtelijke ordening (Wro). Ruimtelijke ordeningsplannen zijn in Nederland van oudsher opgemaakte kaarten met bijbeho rende toelichting, beleid en/of regels. Voorbeel den zijn bestemmingsplannen, structuurvisies, streekplannen, provinciale verordening et cetera. De regels onder de Wet ruimtelijke ordening (Wro) zijn locatiegebonden en geven aan wat wel en niet is toegestaan op een met een specifieke func tie aangegeven locatie in de kaart. Het kaartbeeld was het uitgangspunt en de ruimtelijke ordenings plannen bestonden uit een kaart met regels, ver gezeld van een toelichting. Bij de Omgevingswet wordt dit omgedraaid; daar is sprake van regels met locaties. In het Omgevingsloket kunnen burgers en ondernemers via de viewer Regels op G i tred ujfxhid «358 hut* MnmB Verbeelding van een bestemmingsplan. de kaart, de regels en beleidsteksten inzien die op een bepaalde locatie gelden. Het streefbeeld van het Digitaal Stelsel Omge vingswet is dat men in het Omgevingsloket met één 'klik op de kaart' te zien krijgt welke regels en beleid van toepassing zijn op die locatie. Dit zijn regels die de gemeente, waterschap, provincie en Rijk stellen op die locatie. Een initiatiefnemer kan dan voor een bepaalde activiteit nagaan of er een vergunning nodig is en of een melding moet worden gedaan. Voor zover er ook informatie over de (staat van de) fysieke leefomgeving beschikbaar is, kan de combinatie van regels en die feitelijke informatie bovendien inzicht geven in beschikbare gebruiksruimte (bijvoorbeeld voor wat betreft geluidsbelasting) op een specifieke locatie. Om dit mogelijk te kunnen maken, is het nodig dat de ruimtelijke plannen en de gerelateerde gegevens machineleesbaar en uitwisselbaar wor den gemaakt. Dit betekent dat de plannen vanuit informatiekundig en technisch oogpunt worden gestructureerd en gestandaardiseerd en dat alle regels en beleidsteksten van een bijbehorende geometrische afbakening worden voorzien (een punt, een lijn, een vlak). Hiervoor is een Digitaal Stelsel Omgevingswet in het leven geroepen. De omgevingsdocumenten worden volgens bepaalde afspraken (een standaard) opgesteld en uitgewis seld. De standaard legt vast hoe alle teksten (regels en beleid) moeten worden ingedeeld en hoe teksten aan locaties moeten worden gekoppeld. De inhoud van de omgevingsdocumenten wordt niet alleen machineleesbaar aangeboden. Er is ook een voor de mens te interpreteren verbeelding. Uitgangspunt is dat de tekst met de bijbehorende locaties en waarden in de viewer in het omge vingsloket worden gepresenteerd op een wijze die de raadpleger kan interpreteren. Symbolisatie is het mechanisme dat hiervoor gebruikt wordt; het koppelt aan de locatie, op basis van de inhoud van de tekst, een afgesproken symboliek. Die voor gedefinieerde symboliek regelt het gebruik van symbolen, kleur, lijndikte, arcering etcetera binnen het Digitaal Stelsel Omgevingswet. Voor de

Geo-Info | 2019 | | pagina 22