Kartografie 22 I Geo-Info I 2019-5 Binnen een document zoals bijvoorbeeld een gemeentelijk omgevingsplan, zijn teveel kaartlagen die elkaar zullen overlappen, denk bijvoorbeeld aan alle activiteiten die er op een locatie wel, of juist niet, zijn toegestaan. Ook functies onder de Omgevingswet worden stapelbaar. Daarnaast kent het omgevingsplan, door de integratie met de andere aspecten uit de fysieke leefomgeving (wonen, infrastructuur, milieu, natuur en water) een veel ruimere inhoud dan een bestemmingsplan. Bovendien zullen verschillende overheden omge vingswetbesluiten nemen over hetzelfde gebied. Zo kunnen op één locatie regels gelden van zowel een gemeente als een provincie en een waterschap en het rijk. Geometrie gaat een gro tere rol spelen bij de wetgeving, omdat elke regel (of beleidstekst) in een omgevingswetbesluit gekoppeld zal zijn aan een locatie. In het omge vingsloket zullen alle omgevingsdocumenten bij elkaar komen. De viewer Regels op de kaart toont deze regels uit verschillende omgevingsdocu menten bij elkaar. Al die informatie zal bij een klik op de kaart in de viewer van het omgevingsloket getoond kunnen worden, maar de hoeveelheid aan informatie die elkaar ook nog overlapt, is niet meer in één kaartbeeld te verbeelden. Omgevingsvisie: van oudsher mooie kaartbeelden De Omgevingswet schrijft voor dat iedere gemeente, provincie, het Rijk één omge vingsvisie vaststelt. De omgevingsvisie komt in de plaats van structuurvisies, verkeers- en vervoersplannen, delen van de natuurvisie en milieubeleidsplannen. Een omgevingsvisie is een strategische visie voor de lange termijn en heeft betrekking op alle terreinen van de leefomge ving. De omgevingsvisie is vormvrij: de opstel lende overheid bepaalt detailniveau, gebieden, sectoren en thema's. Een omgevingsvisie kan thematisch, doelgroepgericht of gebiedsgericht worden ingericht, of op trends, maatschappelijke opgaven en actuele onderwerpen, zoals krimp, wonen en zorg en klimaatverandering. Met het maken van een omgevingsvisie kan een overheid op basis van doelen en ambities een nieuwe koers uitzetten, of de bestaande koers handha ven. Omgevingsvisies zullen structuurvisies gaan vervangen. In structuurvisies zitten nu themati sche kaarten, niet zelden zijn dat mooie kaarten waarmee de opsteller een bepaald gevoel wil overbrengen. Is het dan gedaan met de kartografische beelden die verbeelden en verleiden? Geen rol voor kartografie? Dit betekent echter nog niet dat er voor kartografie geen rol meer is weggelegd bij wet en regelgeving over de fysieke leefomgeving. Weliswaar is de kartografische invloed op de presentatie in de viewer in het omgevingsloket beperkt, ontwerpers en planners denken visueel en de behoefte voor mooie, duidelijke kaarten voor communicatiedoeleinden zal zeker blijven bestaan. De gemeenten, waterschappen, provincies en Rijk zullen de behoefte voelen om de regels en de beleidsteksten op een toegan kelijke (en soms heel aantrekkelijke) wijze te presenteren aan burgers. De vrijheid om met de planinformatie mooie kartografische producten te maken voor specifieke communicatie, die is er wel. Naast de viewer in het omgevingsloket zullen er andere viewers en kaarten ontstaan. Het is voorstelbaar dat gemeenten, waterschappen en provincies viewers op de eigen website gaan plaatsen. Dit kunnen viewers zijn die een omgevingsdocument presenteren, bijvoor beeld een gemeentelijk omgevingsplan of een provinciale verordening. Te denken valt ook aan thematische viewers of thematische kaarten die een enkel aspect van de fysieke leefomgeving Stnjctmurviue Klavwlje 4--gebind Voorbeeld van een structuurvisie.

Geo-Info | 2019 | | pagina 24