28e internationale congres over de Amsterdam 14-19 juli 2019 Kartografie Verslag Verspreid over de Randstad, met focus op Amsterdam, kwamen midden juli een kleine driehonderd historisch kartografen (waarvan 55 uit Nederland) bij elkaar voor de eens in de twee jaar gehouden International Conference on the History of Cartography (ICHC). Onder auspiciën van Imago Mundi Ltd. te Londen, werd deze conferentie ditmaal georganiseerd door professor Bram Vannieuwenhuyze, Marleen Smit en Paula van Gestel (van de onderzoekgroep Explokart) en Reinder Storm en Marissa Griffioen (Allard Pierson De Collecties van de UvA). Samen met een grotere groep partners van flankerende instellingen en ondersteuning van o.a. TomTom International, Brill Publishers, GIN Geo Informatie Nederland en Antiquariaat Forum, was een indrukwekkend programma samengesteld, waardoor de deelnemers een prima idee konden krijgen van de Nederlandse kartografische productie in het verleden en van de manier waarop dat tegenwoordig bewaard wordt en opengelegd. 24 Geo-Info 1 2019-5 De aftrap was al met de pre-conference, op vrijdag 12 juli op de UB Utrecht met een door de International Cartographic Association belegde bijeenkomst over 'Controlling the waters', de kartografie van het waterbeheer, dat liep van water in de oceanen tot in de kleinste bronnen in de woestijn. Er waren hier acht presentaties, voorafgegaan door een keynote van Bram Vannieuwenhuyze, over hoe het water -kanalen en rivieren- het uiterlijk van stadskaarten meer en meer bepaalde naar mate het technisch vermogen van de inwoners om in te grijpen in de waterhuishouding groter werd. Marco van Egmond, de curator bijzondere collecties van de UB Utrecht had voor deze bijeenkomst speciaal een tentoonstelling samengesteld met voorbeelden van alle oude kaarten die specifieke aspecten van het waterbeheer verbeeldden. Figuur 1 - Openingsbijeenkomst van het congres in de Lutherse kerk, Amsterdam (foto: Monique Kooijmans).

Geo-Info | 2019 | | pagina 26