geschiedenis van de kartografie, THEMA 2019-5 I Geo-Info 25 Figuur 2 - De Map Fair in de monumentale hal van het KIT (foto: Paula van Gestel). Zaterdag 13 juli was in de UB Leiden een bijeenkomst van de beheerders van (oude) kaarten in kaartcollecties, en ook speciaal hiervoor was een kaartententoonstelling samengesteld, van een aantal topstukken en nieuwe aanwinsten. De instructieve Nederlandse voordrachten deze dag gaven aan hoe je juist niet kaarten beheren moet, verwijzend naar vergissingen in het verleden. Een aardige opwarmer voor de middag was een voorafgaande, kartografisch geïnspireerde wandeling door het centrum van Leiden. Juist die dag werd door middel van historisch uitgedoste figuren en sketches herdacht dat 'Leienaar' Rembrandt van Rijn in 1669 overleed -dit jaar 350 jaar geleden- compleet met contemporaine muziek en een live-vertolking van bijvoorbeeld 'De Staalmeesters'. Hierdoor ontstond al op voorhand al een uitbundige en geanimeerde stemming. Zondag begon het eigenlijke congres, met een openingsbijeenkomst in de aula van de UvA (zie figuur 1), waarbij emeritus hoogleraar historische kartografie Günter Schilder aangaf hoezeer het veld veranderd was, sedert de vorige keer dat het congres in Nederland plaatsvond, namelijk in 1989, ook in Amster dam. Uiteraard werd hierbij ook met enige trots vermeld, dat dit de eerste keer was dat ICHC 'terugkeert' in de stad waar de conferen tie al eens eerder plaatsvond. Er werden bovendien twee keynotes gehouden, door Peter Barber, voorheen van de British Library, over de context waarin historische kaarten bekeken moeten worden (onder invloed van Brian Harley), en door Djoeke van Netten (UvA), die probeerde na te gaan hoe kaarten in de i7e eeuw werden gebruikt. Daarna werden de deelnemers verwacht in het nabijgelegen Allard Pierson museum waar Peter van der Krogt voor die avond een pop-up tentoonstelling had ingericht en waar een welkomstreceptie gehouden werd. De ten toonstelling kan ook nog digitaal worden bekeken (www.explokart.eu/muller/index.html). Maandag begon de eigenlijke conferentie in het KIT, het Koninklijk Instituut voor de Tropen aan de Mauritskade in Amsterdam: gezien zijn geschiedenis, zijn prachtige hal en ruime aula een perfecte omgeving voor een conferentie over oude kaarten. In de hal was ook plaats genoeg voor de map fair, de bijeenkomst van antiquaren die hun mooiste kaarten, atlassen en globes woensdag 17 juli meenamen om aan de conferentiedeelnemers te laten zien (zie figuur 2). Op dezelfde plek was in 1938 het Internationale Geografische Congres gehou den waar bijvoorbeeld aan de deelnemers de Atlas van Tropisch Nederland werd gepresen teerd, de eerste nationale atlas van een gebied tussen de keerkringen. De conferentie was zo opgezet dat plenaire en parallelsessies elkaar afwisselden. De eerste parallelsessie, Maps and Water, zette als het ware het thema van de vorige vrijdag voort, en deze begon heel adequaat met een lezing van Bruno Almeida over Edward Wright, die met zijn boek Certaine errors in navigation in De verdere parallelzittingen hadden als thema: a 'Colour and decoration; historiography; 'Nineteenth-century map publishers' 'Mapping the Northern Pacific' 'Colonial cartography' 'Imaging the world' 'New views, new interpretations' 'Seizing the Islamicate world' 'Between the map and the landscape' 'Urban cartography', 'Maps and education', 'Atlases', 'Country maps' 'From the captain's cabin to the scientist's desk, genealogies of cartographic knowledge about the oceans; 'Maps and health' 'Maps and surveys' 'Medieval maps' 'Maps and war', 'World maps' 'Road maps' 'Missionary cartography' 'Historic route maps on East Asia' 'Maps in the digital world' 'British maps through the times' 'Maps and texts' en 'New techniques for old maps en Twenty-century U.S. cartography' De meeste papers werden gepresenteerd onder het hoofd Maps and water (10), daarna kwamen Colonial cartography (8) en World maps (5).

Geo-Info | 2019 | | pagina 27