Kartografie Verslag 26 Geo-Info I 2019-5 1599 de basis legde voor de wetenschappelijke studie van de navigatie op zee. De volgende voordracht, van Tom Harper, was een tribuut aan het gastland: hoe Jodocus Hondius de kaarten van de inpoldering van de Fens in East Anglia door Cornelis Vermuyden karteerde. Voor de plenaire zittingen in de Maximazaal van het KIT waren in principe de beste papers geselecteerd, maar dat maakte er niet noodza kelijkerwijs een eenheid van: vaak hadden de verschillende presentaties weinig met elkaar gemeen. Een uitzondering was de geweldige plenaire zitting gewijd aan Martino Martini, auteur van een baanbrekende atlas van China die in 1655 door Joan Blaeu werd uitgegeven, en die voor de volgende 100 jaar het beeld van China en heel Oost-Azië in het Westen zou bepalen. Mario Cams uit Macao en Lin Hong uit Sjanghai vulden elkaar prachtig aan bij hun beschrijving van het Chinese basismateriaal dat Martini gebruikte, en zijn omzetting van het Chinese vierkantensysteem naar geogra fische coördinaten. Er bleken door Martini nauwelijks eigen astronomische plaatsbepa lingen te zijn gedaan, zijn gegevens dateerden van zijn voorganger Ricci en Chinese bronnen die hij vertaald had en gecombineerd tot voor westerlingen bruikbare kaarten. Op weg terug naar Europa werd hij door de Hollan ders gekidnapt, zodat zijn materiaal bij Blaeu terechtkwam. De presentatie van Joaquim Gaspar uit Lissabon over de verschillen tussen land- en zeekaarten leerde ons dat het versieren van zeekaarten met uitgebreide cartouches en figuren iets van de Noord-Europese kartogra- fen is, de Iberische kaarten waren functioneel kaal, met uitzondering van de tekeningen van schepen die gebruikt werden om de richting van de overheersende winden aan te geven, af te leiden uit hun koers. De kartografie van de door Moslims gedo mineerde wereld ('islamicate' is het nieuwe politiek correcte woord in het Engels) kreeg speciale aandacht met acht papers of posters. Meer aandacht ging nog uit naar Japan en China, met achttien papers en posters. En voor wie denkt dat het bij de ICHC alleen om Mid deleeuwse en i7e-eeuwse kaarten gaat: er was een speciale zitting gewijd aan 20e-eeuwse Amerikaanse kartografie, met hippie-kaarten uit California (geïnspireerd op o.a. Tolkien) Amerikaanse vakbondskaarten en kaarten uit in Hollywood geproduceerde films. Dat was zeker belangrijk omdat het ons confronteerde met allerlei vormen van kartografie die ongedocu menteerd dreigen te verdwijnen als we er geen aandacht aan schenken en het inventariseren. Figuur 3 - Marieke van Delft geeft een toelichting op het in de KB uitgestalde materiaal (foto: Paula van Gestel). De digitale analyse van oude kaarten, een van de aangekondigde zwaartepunten van de conferentie, kreeg met name in een aantal workshops aandacht: in Leiden was er dinsdag middag een workshop, hoe je met GIS oude kaarten in lagen kunt opsplitsen ten behoeve van de analyse; een andere workshop gaf inzicht hoe met digitale middelen de bouw geschiedenis van de stad te reconstrueren en visualiseren viel. Woensdags demonstreerden Vannieuwenhuyze en Griffioen het 'Maps in Context'-project waarbij de verloren gegane verbindingen tussen kaarten en begeleidende teksten worden hersteld. Een speciale zitting Maps in a Digital World toonde nieuwe moge lijkheden om automatisch de plaatsnamen op kaarten (en niet alleen de horizontale) te detecteren en inventariseren. Het niveau van de papers was over het algemeen hoog, afgezien van de enkele (meest Angelsaksische) wetenschappers die meenden op basis van een enkele kaart hele theorieën te kunnen opbouwen. Er bleek ook weer eens dat Nederlandse literatuur over het algemeen veronachtzaamd wordt: een Italiaan die een lezing hield over de Castello collectie (met veel Vingboons kaarten) van de Medici's bij Florence en beweerde dat deze collectie nog nooit wetenschappelijk was bekeken, moest terecht gewezen worden met de opmerking dat Wie der er al uitgebreid over had gepubliceerd. Maandagavond werden de deelnemers ont vangen in het Paleis op de Dam, bij de in de vorige aflevering van de Geo-Info besproken tentoonstelling. Deze bijzondere ontvangst voor de ICHC-deelnemers buiten de normale openingstijden, was mede te danken aan de samenwerking waarop de tentoonstelling was gebaseerd. Meer dan vijftig stukken zijn i Figuur 4 - Postersessie in het KIT (foto: Paula van Gestel).

Geo-Info | 2019 | | pagina 28