THEMA 2019-5 I Geo-Info Figuur 5 - Slotdiner op de binnenplaats van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam (foto: Monique Kooijmans). namelijk afkomstig van de exclusieve samen werkingspartner Allard Pierson, reden waarom men bij het Koninklijk Paleis Amsterdam graag tot deze geste overging, een faciliteit die maar zelden worden aangeboden. Dinsdagavond vond een excursie plaats naar Den Haag: er werd de ICHC-deelnemers in drie verschillende onderdelen een toepasselijk programma aangeboden: een ontvangst door Gijs Boink en zijn collega's in de depots van het Nationaal Archief, een tentoonstelling geïnspireerd op het boek van Marieke van Delft en Reinder Storm, over de 100 kaarten die de geschiede nis van ons land bepaalden en een presentatie van kartografische topstukken uit de collectie van de KB. Woensdagmorgen was er een postersessie met 22 posters. Bovendien waren er een aantal wandelingen door Amsterdam georganiseerd op het spoor van de i7e-eeuwse kaartpro- ducenten. Donderdagavond ontving het Stadsarchief in de Bazel de deelnemers, met een tentoonstelling over de kaartboeken van Amsterdam: kartografische inventarisaties van het stedelijk grondbezit buiten de stadswallen. Bij die gelegenheid presenteerde Marc Hame- leers het eerste exemplaar van zijn studie over deze kaartboeken aan Günter Schilder. De laatste conferentiedag, vrijdag, was er een plenaire zitting waar Martijn Storms een lezing hield over de veiling van de boeken van Cornelis Kraijenhoff een lezing die model kan staan voor de manier waarop zo'n onderzoek moet worden opgezet. Günter Schilder hield daarop de afsluitende keynote, over de i7e-eeuwse Nederlandse navigatie over de wereldzeeën. Eerder in de week had hij het boek dat Hans Kok en hijzelf daarover deze maand uitbrachten (Sailing across the World's oceans) gepresenteerd. Daarna voeren de deelnemers van het KIT per boot naar het Scheepvaartmuseum. Veel ICHC-ers namen de gelegenheid te baat om de replica van de Batavia van binnen te bekijken, en ook in het Scheepvaartmuseum was een tentoonstelling te zien (al eerder dit jaar geopend): Kartografie en Curiosa, met schatten uit de gouden eeuw; aansluitend konden de conferentiegangers op de schitterend met een loxodromendak overdekte binnenplaats aanschuiven voor het feestelijke slotdiner. De zaterdag kon men nog deelnemen aan een excursie naar Enkhuizen. Een indrukwekkend sociaal programma dus, dat steevast terdege kartografisch was gethematiseerd! Er is, kortom, alle reden om met voldoening terug te kijken op ICHC 2019, en met dankbaar heid jegens vooral Bram Vannieuwenhuyze, Marleen Smit en Paula van Gestel, welke laatste ook het lijvige programmaboek samen stelde. Over twee jaar vindt de conferentie plaats in Boekarest. Voor de organisatoren ter plaatse vormt de Amsterdamse editie een fraaie uitdaging. Uit de bevlogen presentatie van de plannen voor over twee jaar door de Roemeense collega's (4-9 juli 2021; zie ook: www.ichc2021.com) bleek wel dat zij er veel zin in hebben. Ook wij kijken er met belang stelling naar uit. Ferjan Ormeling en Reinder Storm

Geo-Info | 2019 | | pagina 29