50 jaar geo-informatie over Historiografie Opinie Groninger gaskraan nu in 2022 dicht Langs de A7 verrees naast het gaswinningsmonument uit 2009 in 2019 ook een aardbevings monument. Binnen tien jaar werd er anders tegen het gasgeschenk aangekeken. Een vak-historiografie lijkt zodoende passend. Aardgas bracht ook voor landmeters en geodeten werk met zich mee. Wezen ze er wel genoeg op dat hun meten niet een alles wéten was? 28 I Geo-Info I 2019-5 Door Adri den Boer Landmeetkundig werk was niet alleen om gasleidingen uit te zetten, maar ook om de veroorzaakte bodembeweging gedetailleerd te monitoren. Leek dat niet in de eerste plaats om de beweging van de NAP-peilmerken daar te registreren? Het Groninger gasveld was in 1959 ontdekt door een boring bij Slochteren bij landbouwer K.P. Boon en rond 1963 kende men de omvang. Boon was niet blij met de vondst onder zijn akker. Hij voorzag verzakking van zijn eigendommen en hij kreeg gelijk! Optische waterpassingen werden als het mid del gezien om achter de bodembewegingen te komen. In een overleg van het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM) van het departement van EZ, de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) werd de zogenaamde 'nulmeting' van 1964 in Groningen door de MD gewaterpast. Aanvankelijk had het net een trajectlengte van 350 km en in 1972, toen particuliere bureaus het veldwerk deden en de MD zich tot rekenen beperkte, was het 1250 km. Over dit waterpassen in Groningen werd niet snel in vakbladen gepubliceerd. NRC Handels blad van 16 juni 1973 had al wel het artikel Groningen daalt langzamer dan was verwacht gepubliceerd. De daling zou in 1975 een derde bedragen van wat de NAM had voorspeld. "Dit heeft de Meetkundige Dienst van Rijkswater staat berekend", aldus de laatste zin. NGT Ir. K. Leegte (NAM) publiceerde in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift (NGT) van oktober 1974 over Bodemdalingsmetingen in het Groninger gasveld na een voordracht op de NVG-studiedag Bodembeweging op 10 mei 1974. Hij beschreef compactiemetin- gen en waterpassingen. Genoemd werden NAM-prognoses van maximaal 3 cm daling per jaar. Komvormige waterpasresultaten van 1964-1972 met 1- en 2 cm-contouren rond Slochteren waren de eerste afbeeldingen van Acht meter hoog gasmoleculemonument ('Slochter Molecuul') langs A7 bij Hoogezand na 50 jaar NAM-gaswinning (Foto: Marc Ruygrok, 2009).

Geo-Info | 2019 | | pagina 30