Historiografie Opinie Laserscannen voor simula tiemodellen 32 I Geo-Info I 2019-5 Dtwo lllvjlrülio ij <Hh YmtiinijMjIrfo WMiga'-fl van do Infographic van www.nam.ni ('Deze illustratie is een versimpelde weergave van de werkelijkheid.") De opvolger van ook het Kartografisch Tijdschrift had meer aandacht voor kaarten moeten hebben. De aandacht voor Groningse aardbe- vingskaarten in nummer 2019-4 was op mijn verzoek (waarvoor dank). Signalering van een rapport van november 2015, Gesjoemel met bodembeweging van geodeet Houtenbos, haalde het blad evenmin als internetpublicaties. De NAM ging internet gefaseerd gebruiken voor het breed aanbieden van informatie, met ook de onderwerpen 'Bodemdaling door gaswinning en Aardbevingen'. "Bodemdaling in de omgeving van Groningen wordt op verschillende manieren gemeten: door landmetingen, satellietmetingen van InSAR en GPS monitoring stations. Op deze pagina vindt u resultaten van deze metingen", aldus een introductie daarover nu. 'Ik heb vorige week met grote inte resse en bewondering zitten kijken; op het kerkhof stond daar een driepoot met daarop een forse camera. Een speciale laser camera die 50.000 opnames per seconde maakt. Deze camera legt ieder detail van de kerk vast. Echt elke voeg is te zien. En niet alleen de buitenkant van de kerk. Ook van het interieur is er een 3D-scan gemaakt. Mijn collega's van communicatie/ informatie werden bijzonder hebbe rig toen ze dit op beelden van RTV Noord zagen. De camera heeft drie dagen in Woltersum gestaan. Nu wordt er een driedimensionaal computermodel van de kerk gemaakt. En op dat model wordt een aardbeving gesimuleerd. Eentje met een kracht van 5 op de schaal van Richter (redelijk zwaar dus). Dan is het kijken wat er gebeurt. Verbeteringen aanbrengen in de constructie in het computermodel van de kerk, en kijken of die helpen' (Blog van de bouwkundige van Stichting Oude Groninger Kerken, 8 mei 2013) Beeld met bovenaan een waterpassende landmeter aan de Apollolaan in Wildervank (foto: Veenkoloni aal Museum Veendam). Evaluerend slot De geo-vakpers deed weinig aan actieve acquisitie, maar liet schrijven vooral aan de vakbroeders van MD en NAM over. Dat bepaalde het publicatiebeeld met veel waterpassen voor een bodemdaling van maximaal 50 cm in 2100! Natuurlijk: geodetisch gereedschap is niet geschikt om aardbevingen (minister Wiebes: 'bevinkjes') te meten of te helpen voorkomen. In die zin was het dus incompleet, maar men wees daar nimmer op. Het ontbreekt ook geo-mechanische 'zusterwetenschappen' aan voldoende kennis om aardbevingen door delfstofwinning te voorkomen of te voorspellen. Zijn termen als informatie-bubbel, echokamer en kaasstolp niet om aan te duiden dat men vaak slechts gevoed wordt met informatie die eigen, bekende visies ondersteunt? De conclusie van de sociaal-geograaf dr. Meent van der Sluis (1944-2000) in 1986 dat er in Noord-Nederland een relatie bestond tussen gaswinning en aardbevingen kwam totaal niet in beeld. Gesignaleerd werden nog niet eens diens latere publicaties als Aardbevingen in Noord Nederland: over bodemdaling en bodem trilling, Hoogezand, 1989 en Aardbevingen en bodem beweging in kaart: een nieuw licht op de oorza kelijke samenhang met gaswinning, Hoogezand, 1990. Zijn conclusie werd in de geo-vakpers ook door niemand bestreden.... De laatste jaren is de acquisitie bij Geo-Info trouwens breder bij themanummers, maar een themanummer Bodembeweging is nog slechts aanbevolen! In Geo-Info 2018-6 werd het NCG-bericht over de integrale Actuele Bodemdalingskaart geplaatst, waarin de daling van Groningen dus slechts méde aan de orde kwam. In de rubriek Open Kaart in Geo-Info 2019-1 kwam zo over deze nieuwe kaart zelfs te staan: 'Dat Groningen zakt, wisten we al.' Intussen besloot minister Eric Wiebes tot slui ting van de Groninger gaskraan in 2022, terwijl zijn voorganger Henk Kamp jarenlang van staatswege zei dat dat echt onmogelijk was! Referenties www.hollandsecirkel.nl/documentatiecentrum/tijdschriften/ tijdschriften-digitaal www.mijnbouwgroningen.nl www.nam.nl www.sodm.nl www.knmi.nl/kennis-en-datacentrum/uitleg/aardbevingen- door-gaswinning www.commissiebodemdaling.nl bodemdaling.houtenbos.org/ bevinggevoeld.nl/gasbevingen/ (subsite van de Groninger Bodem Beweging, spreker van GeoBuzz 2015) informatie van Wim van Beusekom (ex-RWS MD), Adriaan Houtenbos (ex-NAM) en Pieter van Waarden (RWS CIV) Adri den Boer is redacteur bij Geo-Info. Adri is bereikbaar via adri.den.boer@geo-info.nl.

Geo-Info | 2019 | | pagina 34