'Mapping for a sustainable world' Kartografie Interview Er is in vier jaar onnoemelijk veel bereikt In Geo-Info nummer 6 van 2015 hebben we een interview opgenomen met de toen kersverse nieuwe voorzitter van ICA (International Cartographic Association), Menno-Jan Kraak. In deze editie een terugblik op de afgelopen vier jaar: wat is er gebeurd, in hoeverre zijn de doelen bereikt? Wat waren die doelen eigenlijk en hoe nu verder? Met de onveranderde, tomeloze aan hem hangende energie werden bereikte mijlpalen genoemd. Afgewisseld met fraaie anekdotes, zich veelal afspelend op plaatsen waar een normale sterveling zelden zal zijn. Wie rent er nu een paar rondjes voorafgaand aan een drukke conferentiedag op Sachalin? In genoemd interview van vier jaar geleden werden de 'running shoes' al genoemd. Op dat punt geen verandering. Een spiegelbeeld in de tijd: 'Mapping for a sustainable world'. 34 Geo-Info I 2019-5 Door Roelof Keppel Doelen De doelen die Menno-Jan Kraak zich gesteld had tijdens zijn voorzitterschap waren vierledig: In de eerste plaats zou er gewerkt worden aan een toename van het aantal lidlanden, in de tweede plaats aan het verbeteren van de interne relaties binnen het ICA. Het derde doel was het verbeteren van de externe relaties, met name met de UN, en tenslotte, maar daarom niet onbelangrijk: het letterlijk op de kaart zet ten van de 17 SDG's (Sustainable Development Goals; zie www.sdgnederland.nl/ Om met het laatste te beginnen: voor elke SDG is binnen ICA een commissie werkzaam geweest en een van de eerste dingen waarop men zich heeft gericht was het maken van een reeks posters per commissie. Dus Topographic Mapping, Art and Cartography, Geospatial Analysis en andere commissies maakten elk een poster vanuit hun eigen domein. Dat was een belangrijk groepsproces. Het samen werken in de commissies aan deze posters heeft een enorme bijdrage geleverd in de samenhang binnen ICA, waarmee het tweede doel werd gediend. Deze posters werden tentoongesteld op de UN GGIM-conferentie in het gebouw van de Verenigde Naties in 2016 (posters: zie icaci.org/maps-and-sustainable- development-goals/ Dat was Succes #1: alle posters op een rij. Ondersteund door een boekje dat aan alle vertegenwoordigers werd overhandigd. Een krachtig media-offensief via boekje en de ICA-website. Daarmee heeft ICA een positie gekregen naast haar collega ISPRS en andere zusterorganisaties, waarbij de contacten naar de UN stevig konden worden aangehaald. Deze posters hadden vanuit hun krachtige beeld veel impact en zorgden daarnaast ook voor de nodige reuring: de weergave van grenzen op deze posters waren niet altijd vrij van discussie. Grenzen tussen India en China, de Westelijke Sahara: elke afbeelding ervan staat ter discussie. Naast de interne successen - samenwerking - bij het samenstellen van de poster diende dit ook het doel om naar buiten toe meer zichtbaar te zijn: door het opstellen van pos- tergalleries op belangrijke UN-bijeenkomsten werden de SDG's via infographics en kaart materiaal goed in beeld gebracht. Omdat de ICA-doelen nauw met elkaar verbonden zijn, werden er tegelijkertijd op meerdere fronten vorderingen gemaakt. Menno-Jan Kraak nog even over de fijngevoe ligheden die bestaan tussen de verschillende deelnemende landen en commissies: "Het is allemaal politiek, en emotie. Het is een illusie te denken dat een organisatie als ICA sec rationeel te besturen is. Je moet er constant rekening mee houden, je werkt met mensen." Interessant was zijn bijdrage tijdens een inter view voor CNN over de Mercator-projectie. Hoewel er een feitelijk verhaal werd verteld over het gebruik van deze projectie, kwam er al snel een stortvloed van commentaar op Facebooksites over de het opzettelijke misbruik van deze projectie en zelfs als onderdrukkend ervaren kon worden voor het Afrikaanse continent. Het enige dat je dan kunt doen is, na aanvankelijk blijheid dat jouw nieuwsitem hits krijgt, is stil blijven en wachten tot een ander nieuwsitem belangrijker wordt,

Geo-Info | 2019 | | pagina 36