Kartografie Interview Ik rende op de meest exotische plekken: Sachalin, Copacabana en een paar dagen later in Washington 36 Geo-Info I 2019-5 gezond doorheen gekomen omdat ik veel sport. En na een reis -veelal 3 a 4 dagen heen en terug- moest je thuis gelijk weer aan de bak. In 2018 heeft dat 23 weekenddagen opgeslokt. Maar ik heb het vier jaar met heel veel plezier gedaan. Het is edel vrijwilligers werk! Ontzettend leuk om te doen. In een vliegtuig zitten is niet leuk, maar de ontmoe ting met mensen geeft zoveel. Heel waarde vol, een verrijking. Het breidt je netwerk uit. Je brengt en je haalt kennis en enthousiasme. Zo werd er op een ochtend met de kroonprin ses van Japan, zij was bij de opening van de bijeenkomst uitgenodigd, een oriënterings race gelopen. Naast het uitermate strenge protocol was er toch ook ruimte om op een van protocol ontdane run te houden. Wel met wat bewakers op afstand. Culturele verschillen zijn er uiteraard wereldwijd, maar de board was toch redelijk Europees van schnitt. Je ziet wel enorme verschillen in het geproduceerde kaartmateriaal per land. Je ziet wel regionale verschillen: in Japan wordt heel sterk ingezet op mobiel gebruik van de kartografie. Dat zal straks met sG-netwerk en enorme vlucht gaan nemen." En over de invloed van Nederland in dit internationale gezelschap? "Het Nederlandse aanzien binnen ICA, waar we altijd al intensief aanwezig waren, is zeker gelijk gebleven. Ennu met meer zichtbaarheid. Helaas is er door drukte niets gekomen van een National Report. Vorige keer hebben we dat hier gedaan, vanuit ITC. De kartografie in Nederland: wie gaat er de volgende keer iets doen? Het kartografenland- schap is gefragmenteerd: veel kleine bedrij^es. Dit soort mensen zullen nauwelijks betrokken kunnen worden bij dit soort internationale acti viteiten. Het blijft een ding van de academische instituten. De inbreng vanuit Nederland neemt af. Het aantal nationale activiteiten vanuit deze beroepsgroep neemt af." Een heel aardig overzicht (zie afbeelding) is de deelname vanuit Nederland in de besturen door de jaren heen: daarin is de grote betrok kenheid vanuit ons land zichtbaar, al zie je dat landen als Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland op de deur kloppen. Toekomst En nu, hoe verder? "Nu eerst met sabbatical, maar het blijft zoals ook in het vorige interview vermeld 'never a dull moment'. Eerst nog wat bijeenkomsten in Europa. Sabbatical tot maart 2020. En onderwijl druk met twee boeken. Nog vier jaar past-president van ICA, en daarin nog steeds wat rollen, waaronder nog steeds de UN-vertegenwoordiger. Dan nog twee jaar hoofd van de afdeling. Nog vijf jaar tot zijn pensioen. Daarna moet een ander hoogleraar het stokje overnemen. Posterwand bij VN in New York. SDG's zijn zichtbaar op de kaart.

Geo-Info | 2019 | | pagina 38