Redactioneel Deze Geo-Info is voor een groot deel gewijd aan de kartografie, ter gelegenheid van de twee belangrijkste tweejaarlijkse manifestaties op dat vakgebied: de in Amsterdam zomer 2019 gehouden Internationale conferentie over de geschiedenis van de kartografie (ICHC) en de Internationale kartografische conferentie (ICC) in Tokio die tegelijkertijd plaatsvond, georganiseerd door de ICA, de International Cartographic Association. Op beide manifestaties kwam de geschiedenis van de kartografie aan de orde, maar in Tokio vormden de nieuwe ontwikkelingen in het vak de hoofdmoot. Redacteur Roelof Keppel interviewde over het internationale werk Menno-Jan Kraak, die in Tokio afscheid nam als president van de ICA. Maar ook nationaal weten we genoeg van de grond te krijgen. Gineke van Putten brengt de kartografische consequenties van de nieuwe omgevingswet in kaart, waarbij de vertrouwde bestemmings- en streekplannen vervangen worden door omgevingswetinstrumenten en alle planologische en milieukundige maatregelen en beperkingen via het landelijke loket 'Digitaal Stelsel Omgevingswet' geraadpleegd kunnen worden. De visualisatie blijft natuurlijk het belangrijkste aspect van de kartografie - zolang we onze ogen gebruiken om ruimtelijke informatie tot ons te nemen zullen kaarten daarvoor het meest efficiënte middel blijven - en in dit nummer wordt de visualisatie vooral met de tijdsdimensie uitgebreid. Ron van Lammeren geeft in zijn bijdrage de algemene trend in de ontwikkeling van geodata visualisatie met de uitbreiding van tijd. Edward Mac Gillavry laat zien hoe 'vector tiling' een nieuwe stap biedt voor kartografen om gemakkelijk een verhaal te kunnen vertellen met de sfeer van kaartbeelden en hoe daarbij ook het tijdsaspect kan worden meegenomen. Sander van der Drift bespreekt de nieuwe soorten kaarten, zoals die van de bereikbaarheid, die mogelijk worden door het integreren van de gegevens van het toenemende aantal sensoren dat onze mobiliteit meet. De Amsterdam Time Machine wordt hier besproken door Julia Noordegraaf: het betreft een project om alle historische locatiegebonden informatie over de stad te integreren, zodat we niet alleen op elke gewenste locatie maar ook op elk gewenst tijdstip kunnen inzoomen om te zien wat er toen daar gebeurde. De belangrijkste sensor voor de kartografie blijft natuurlijk de luchtfoto, en het toenemende aantal beelden uit de ruimte kan op den duur alleen maar verwerkt worden door automatisering: Bernard Bronmans bespreekt de mogelijkheden voor automatische gebouwdetectie, en er is aandacht voor het nieuwe, meer gedetailleerde bestand 'Landelijk Grondgebruik Nederland' (LGN). Dit kartografie-nummer van de Geo-Info is mede tot stand gekomen dankzij de samenwerking met gastredacteur Edward Mac Gillavry. 2019-5 I Geo-Info

Geo-Info | 2019 | | pagina 3