LGN2018 Het bestand Landelijk Grondgebruik Nederland is met LGN2018 toe aan de 8e editie in ruim 30 jaar. Het voorziet dus in een behoefte. Vergeleken met de vorige uitgave (LGN7) zijn er belangrijke verschillen. Fysisch geograaf Gerard Hazeu onthult motieven en perspectieven. Wat is LGN? 38 I Geo-Info I 2019-5 Door Frans Rip en Gerard Hazeu De belangrijkste verandering van LGN2018 vergeleken met LGN7 is de rastercelmaat, die van 25x25m naar 5x5m is gegaan. Waarom is dat gedaan? Daar waren twee redenen voor. De gebruikers hebben interesse voor meer detail en daarnaast zijn de data waarmee LGN gemaakt wordt steeds gedetailleerder beschikbaar. HetAHN bestand waarop de natuurclassificatie is gebaseerd heeft veel meer detail dan de rastercellen van 625m2 van LGN7 en eerdere edities. Ook de gebruikte Sentinel-2 beelden hebben een hogere resolutie dan de voorheen gebruikte Landsat beelden. Zijn er ook legenda eenheden bijgekomen? Ja. Door de toegenomen beschikbaarheid van satellietbeelden (m.n. Sentinel-2 beelden) binnen hetzelfde jaar en het beschikbaar komen van AHN2/3 kunnen we meer natuurklassen monito ren. In combinatie met andere informatie kunnen we verschillende struikvegetaties naar hoogte en habitat classificeren. Ook de klassen in het kustgebied konden zo eenduidiger gedefinieerd worden. Daarnaast was het mogelijk om de klasse Agrarisch gras en Duinvegetaties beter te definiëren. Binnen de klasse Agrarisch gras kon verder onderscheid worden gemaakt naar Overig grondgebruik in buitengebied, Overig gras in natuurgebied en Agrarisch gras. Binnen het kust gebied kon naast Hoge en Lage duinvegetaties ook Gras in kustgebied worden onderscheiden. Korte omschrijving van LGN: - De LGN-versies 1-7 zijn rasterbestan- den van 25x25m - LGN1 kwam uit in 1986, LGN7 is van 2013. LGN2018 heeft resolutie van 5x5m. - Thematiek: landgebruik. Toont de belangrijkste landbouwgewassen, wegen, bebouwing, bos water, div. natuurklassen. Aantal legendaeen heden groeide gaandeweg, bij LGN7 waren er 39, nu 48. - Gebruik: LGN wordt tot op heden gebruikt door rijksoverheid, provincies, onderzoeksinstellingen zoals RIVM, PBL, KWR, RWS, WENR, universiteiten, waterschappen en gemeentes. Is de updatefrequentie nu hoger geworden? Ja. Toen LGN7 uitkwam, in 2013, zat er nog 3 tot 5 jaar tussen de edities. Vanaf 2015 was er een voor LGN7 een jaarlijkse update beschikbaar van de agrarische gewassen, ontleend aan de Basisregistratie Gewaspercelen. Met ingang van LGN2018 kunnen we dankzij de verbe terde en meer geautomatiseerde productie methode ook andere vormen van landgebruik per jaar aanpassen. Daarnaast kunnen we nu de natuurclassificatie bijwerken voor gebie den waar een nieuw AHN beschikbaar komt. West van Haarlem: LGN7

Geo-Info | 2019 | | pagina 40