Slechte data bestaan niet? Verslag Onder de titel Ruimtelijke data op orde Datakwaliteit organiseerde Ruimteschepper op 3 juli een bijeenkomst bij Wageningen Environmental Research (WENR). De kwaliteit van ruimtelijke data is natuurlijk van belang bij beleidsvorming en de onderbouwing ervan. Dat werd van verschillende kanten belicht. Behalve de sprekers mochten ook de aanwezigen hun zegje doen. Eén van de vragen aan de ruim 50 aanwezigen was of ze het eens waren met de stelling 'Slechte datakwaliteit bestaat niet'. 42 Geo-Info I 2019-5 Antwoorden Wies Vullings introduceerde het onderwerp. Kwaliteit is volgens ISO de mate waarin gegevens geschikt zijn voor het doel waarvoor ze gebruikt worden. Het zou mooi zijn om een sterren systeem te hebben, zoals bij hotels, om aan te geven wat de kwaliteit is van data. Maar waar dat bij hotels heel goed werkt, omdat het doel eenduidig is (een nachtje slapen), is het doel bij gebruik van data steeds weer anders. Data wordt gebruikt voor analyses, visualisaties, juridische aspecten. En ieder gebruik stelt weer andere eisen. Fitness for use is dan ook dé manier om met kwaliteit van data om te gaan. In de presentaties kwamen deze aspecten aan de orde. Wies Vullings sloot af met een enquête. De antwoorden, gemiddeld vijftig per vraag, staan in het kader 'Antwoorden'. Interne en externe kwaliteit Als producent van een databestand wil je natuurlijk weten of je eigen interne kwaliteitsnormen gehaald worden. Kadaster liet daartoe de kwaliteit van de Basisregistratie Topografie onderzoeken. Spreker Maarten Storm (WENR) schetste hoe hij deze 'BRT Audit' had aangepakt. Na het opstellen van een controleprotocol werd een Wies Vullings, WENR. 1. Waar werkje? 41% (Lokale) overheid, 39% GIS/GEO- Bedrijf, 16% Anders, 4% Onderwijs/ Onderzoek 2. Slechte datakwaliteit bestaat niet. 80% oneens, 20% eens 3. Welk kwaliteitskenmerk vindt u het meest belangrijk? 42% betrouwbaarheid, 20% actualiteit, 14% volledigheid, 6% nauwkeurigheid, 6% toegankelijkheid, 12% anders 4. Kwaliteit is eigenlijk een kostenverhaal: Risico's bepalen welke marge je aan kan houden 78% eens, 22% oneens 5. Wat is volgens u de belangrijkste succes factor voor het realiseren van benodigde datakwaliteit? 56% Gerichtheid op business en gebrui kers, 42% Regie samenwerking in de gegevensbeheerketen, 2% Structurele toereikende financiering 6. Onze organisatie heeft een datakwaliteits strategie. 48% Nee, 28% Ja, 24% Wordt aan gewerkt 7. Architectuur en procesmanagement is leuk; maar de data moet gewoon precies kloppen 63% oneens, 37% eens 8. Het opstellen van data architectuur moet gedaan worden: 51%: Op hoofdlijnen voordat je de toepas sing gaat implementeren, 37%: Voordat je de toepassing gaat implementeren, 12%: Tijdens gebruik van de toepassing, wanneer herbruikbaarheid nuttig blijkt, 0%: Terwijl je de toepassing aan het implementeren bent. 9. Laat burgers zèlf meten en data verzame len: het is dé garantie voor goede datakwa liteit. 63%: De wet van de grote getallen bevor dert de datakwaliteit, 33%: Massa heeft collectief meer kennis en creativiteit dan officiële instanties, 4%: Dat kan nooit wat worden

Geo-Info | 2019 | | pagina 44